eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor energetyczny: motywowanie pracowników

Sektor energetyczny: motywowanie pracowników

2009-09-02 03:10

Sektor energetyczny: motywowanie pracowników

Deklarowana zmiana w budżetach ZFŚS w 2009 roku w porównaniu z rokiem 2008 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zarządzanie kadrami w firmach sektora energetycznego, szczególnie motywacja pracowników, to coraz trudniejsze zadanie ze względu na nakładające się na siebie skutki kryzysu oraz konieczność restrukturyzacji. Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia przy współpracy z Sodexho Pass Polska wynika, że menedżerowie przedsiębiorstw energetycznych w motywacji pracowników sięgają po środki pozapłacowe.

Przeczytaj także: Motywacja pozapłacowa coraz popularniejsza

Lista wyzwań stojących przed branżą energetyczną jest długa: od rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, przez konieczność dbania o środowisko naturalne aż po niezbędne inwestycje w nowoczesne technologie. Do ich przeprowadzenia niezbędni są lojalni, efektywni i otwarci na innowację pracownicy. Tymczasem niepewność wśród nich rośnie. Eksperci wskazują dwie główne przyczyny: ogólne spowolnienie gospodarcze oraz rządowy plan prywatyzacji energetyki. Obawa przed zwolnieniem znacząco obniża stopień zaangażowania pracowników, szczególnie niższych szczebli, których w branży energetycznej jest najwięcej.

fot. mat. prasowe

Deklarowana zmiana w budżetach ZFŚS w 2009 roku w porównaniu z rokiem 2008

Deklarowana zmiana w budżetach ZFŚS w 2009 roku w porównaniu z rokiem 2008

O szeregowych pracowników jest zresztą najtrudniej – jak wynika z raportu „Stan Kapitału Ludzkiego w Polsce 2008”, przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i Szkołę Główną Handlową, 89% pracodawców ma problemy z pozyskaniem kompetentnych pracowników, co staje na przeszkodzie rozwoju przedsiębiorstw. Zatrzymanie i motywacja najlepszych pracowników ma więc kluczowe znaczenie – dostrzega to coraz więcej przedsiębiorców.

Z badań ARC Rynek i Opinia wykonanych pod koniec 2008 roku na zlecenie Sodexho Pass Polska wynika, że pomimo kryzysu 55,4 proc. przedsiębiorstw planuje nieznacznie zwiększyć wydatki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a 18,1 proc. deklaruje ich zmniejszenie.

Według analiz autorów raportu efekt netto zmian wielkości budżetów zakładowych funduszy świadczeń socjalnych w 2009 r. w porównaniu do 2008 wynosi +2,5%. Oznacza to, że przejmują one istotną funkcję w budowaniu relacji z pracownikami, którzy coraz częściej potrzebują wsparcia pracodawców.

fot. mat. prasowe

Deklarowana zmiana w budżetach ZFŚS w 2009 roku w porównaniu z rokiem 2008

Deklarowana zmiana w budżetach ZFŚS w 2009 roku w porównaniu z rokiem 2008

Jeżeli więc ZFŚS zyskuje znaczeniu, warto przyjrzeć się na co zostaną przeznaczone te pieniądze.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: