eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ile czeka się na uregulowanie płatności w Europie?

Ile czeka się na uregulowanie płatności w Europie?

2009-08-12 10:30

Ile czeka się na uregulowanie płatności w Europie?

Ile dni opóźniają się z płatnością firmy w poszczególnych krajach? © fot. mat. prasowe

Z analizy opóźnień w płatnościach w poszczególnych krajach Europy wynika, że najgorzej jest we Włoszech i na Ukrainie. Prawie połowa firm na tamtych rynkach czeka na swoje należności 365 dni i dłużej - podaje raport wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska, opracowany na podstawie danych Federation of European National Collection Associations (FENCA). Źle wygląda też sytuacja w Rosji i Hiszpanii, ponad 1/3 tamtejszych firm czeka na uregulowanie faktur rok i dłużej.

Przeczytaj także: Opóźnienia w płatnościach wg branż

Z raportu wynika, że pozytywnymi liderami w Europie są natomiast: Norwegia, Niemcy i Czechy. Mimo, że kryzys zaznaczył swoje piętno i na tych rynkach, nadal przedsiębiorcy właśnie z tych krajów najszybciej płacą rachunki. W Norwegii 50% firm czeka na swoje należności 30 dni, w Czechach 25%, w Niemczech 20%. W Polsce mamy swojaką równowagę, pocentowo nie jest ani nagorzej ani najlepiej. Oczywiście nieliczne firmy należą do grona tych, którzy najszybiej mają na swoim koncie należne im pieniądze (tylko 7%), ale w 10 na 16 badanych państw jest pod tym względem gorzej niż w Polsce.

Analitycy prognozują falę bankructw, która przetoczy się w 2009 roku przez Europę. Źle np. wygląda sytuacja w Niemczech, u naszego sąsiąda, który nadal pozostaje najważniejszym partnerem gospodarczym Polski. Wywiadownia gospodarcza Creditreform szacuje, że w tym roku postępowaniem upadłościowym w Niemczech objętych zostanie od 33 000 do 35 000 firm, czyli o ok. 10 – 15% więcej aniżeli miało to miejsce w 2008r. Jednakże liczba objętych postępowaniem upadłościowym firm prawdopodobnie nie przekroczy szczytowej wysokości 39 000 upadłych firm z 2003r. Oprócz upadłości MSP obserwuje się wzrost roszczeń finansowych. Według prognoz Creditreform szacuje się 10% wzrost należności w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to wartość roszczeń finansowych wynosiła 40 mld euro. Głównymi przyczynami tej sytuacji są: problemy likwidacyjne i brak płynności finansowej firm. Opóźnione regulowanie faktur wpływa na trudności uzyskania kredytów przez firmy inwestujące w utrzymanie i rozwój zdolności produkcyjnej.

„Nie tylko w Niemczech utworzyło się tzw. "zamknięte koło" - również w Polsce i w innych krajach, z którymi współpracujemy, faktury nie są regulowe na czas, firmom brakuje pieniędzy na realizowanie przyjętych zamówień, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty zleceniodawców” – dodaje Erna Grońska z wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska. „W tej sytuacji nawet firmy dotychczas dobrze prosperujące, ale pozbawione regularnego dopływu gotówki, mogą z czasem zostać objęte procesem upadłościowym. Oprócz tego, że liczba nieuregulowanych faktur znacząco wzrasta, wydłużył się też czas ich regulowania” – podsumowuje Erna Grońska.

fot. mat. prasowe

Ile dni opóźniają się z płatnością firmy w poszczególnych krajach?

Ile dni opóźniają się z płatnością firmy w poszczególnych krajach?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: