eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 7/2004 (09-15.02.2004)

Tydzień 7/2004 (09-15.02.2004)

2004-02-16 11:03

  • Według GUS w Polsce jest jeszcze ok. 1200 przedsiębiorstw państwowych, które nie miały statusu spółek. Zatrudniają ok. 200 tys. osób i w stosunku do połowy z nich prowadzone jest postępowanie upadłościowe lub likwidacja.
  • Wszystko ma swoja cenę. Deklaracja rządu Ukrainy o wykorzystaniu rurociągu Odessa-Brody zgodnie z polską propozycją zbiegła się w czasie z rozmowami prezydentów Leonida Kuczmy i Aleksandra Kwaśniewskiego w Warszawie, na temat udziału w prywatyzacji Huty Częstochowa ukraińskiej grupy kapitałowej Związek Przemysłowy Donbasu. Polska huta jest zadłużona na blisko półtora miliarda złotych, a jej przejęciem jest też zainteresowany koncern LNM Group. Ukraińska oferta zawiera propozycję inwestycji wartości 118 mln euro i pięcioletnie gwarancje zatrudnienia dla załogi. Całkowity roczny obrót firm grupy przemysłowej ZPD w 2002 roku wyniósł ponad 2,8mld USD. Przedsiębiorstwa pozostające pod jej kontrolą produkują rocznie 6mln ton surówki i 7,8mln ton stali.
  • Coraz bardziej realna jest budowa przez Gazprom rurociągu gazowego po dnie Bałtyku z Wyborga do miasteczka Greifswald w Niemczech. Planuje się przesyłać nim ok. 30mld m3 gazu rocznie. Jest to projekt konkurencyjny dla drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę. Rząd rosyjski zaaprobował tę koncepcję.
  • MG Rover podtrzymał swoja propozycję uruchomienia produkcji w warszawskim Żeraniu rocznie 80 tys. samochodów i późniejszego jej wzrostu do 100 tys. sztuk w 2012 roku. Mają być sprzedawane w Polsce i eksportowane do sieci Rovera.
  • Sejm pracuje obecnie nad nowelizacją Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zmiany mają dostosować nasze przepisy do reguł unijnych. W ramach dostosowania do dyrektyw Komisji Europejskiej zostaną w naszym prawie sprecyzowane nowe formy eksploatacji praw autorskich. Dotyczy to także publikacji w sieciach komputerowych oraz rozpowszechnianych w technikach cyfrowych.
  • Jeszcze tylko Wielka Brytania i Irlandia nie wprowadziły ograniczeń w swobodnym przepływie siły roboczej w stosunku do obywateli nowych członków Unii. Wiele też wskazuje na to, że na koniec jedynym wyjątkiem będzie tylko Irlandia.
  • Hyundai planuje zainwestowanie wstępnie 700mln euro w budowę nowej fabryki w Europie. W sumie cała inwestycja będzie kosztowała 1,1mld euro. Lokalizacja fabryki jest przewidywana w Polsce lub na Słowacji. Hyundai Motor to największa koreańska firma samochodowa. W 2003 roku osiągnęła rekordowy zysk netto 1,5mld USD, sprzedając 1,65 mln pojazdów (w eksporcie 1,01 mln, w kraju 635 269). Wzrost zapewniły grupie poprawa jakości i atrakcyjna konstrukcja. W rankingu jakości kalifornijskiej firmy JD Power Hyundai przesunął się z 23 na 13 miejsce i wyprzedza teraz Volkswagena. Duży popyt za granicą i korzystne ceny pozwalają na tegoroczne plany sprzedażowe na poziomie 2,145 mln pojazdów, a wraz z Kia Motors 3,3 mln.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O TYM, DLACZEGO MĄDROŚCI I ODPOWIEDZIALNOŚCI POWINNIŚMY UCZYĆ SIĘ OD STRAŻAKÓW Z PODBESKIDZKIEJ GODZISZKI

Nie wiem jak WY, ale ja mam już tego dość!!!
Zacznę łagodnie, od spóźnionych, bo po latach, słów uznania skierowanych pod adresem członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Godziszce - mojej ulubionej wsi podbeskidzkiej. Kiedyś widziałem, jak miejscowi strażacy na głos syreny oznajmiającej we wsi pożar biegli do remizy. Nie ważne było dla nich, gdzie kto był i co robił, a także jak był ubrany. Nie było też ważne u kogo się paliło. Cel mieli jeden: jak najszybciej z niezbędnym sprzętem udać się na miejsce, gdzie było zagrożenie, gdzie był pożar, gdzie mogło być ludzkie nieszczęście. Wówczas widząc to nie przypuszczałem, ile w tej postawie godziszkowych strażaków jest mądrości życiowej i odpowiedzialności, cech niekiedy nieosiągalnych dla ludzi osadzonych często na bardzo wysokich szczeblach drabiny społecznej...

Mimo wyraźnych i niekwestionowanych, pozytywnych zmian w 2003 roku w polskiej gospodarce są w niej dziś obszary o dużym poziomie zagrożenia. Myślę o sytuacji w finansach publicznych. Można nawet powiedzieć, że jest to obszar grożący w niedalekiej przyszłości poważnymi konsekwencjami. Powracając do terminologii strażackiej można powiedzieć, że jest już trochę dymu, a niewielkie jeszcze dzisiaj płomyczki mogą w przyszłości rozwinąć się w spory pożar. Co w takiej sytuacji robią nasi dzielni strażacy "na górze"?
Oni od dłuższego już czasu patrząc w lustra przymierzają galowe mundury, a potem nadymając się przed kamerami opowiadają coś o pożarze i sposobach jego gaszenia, dobierając przy tym tak słowa, by jak najlepiej pokazać się na tle pożarowego ognia i dymu, no i oczywiście by jasno wynikało z tego, że strażak z konkurencji jest niebezpiecznym piromanem.

Mam wrażenie, że jak dotąd niewielu z nich na serio myśli o gaszeniu jako o problemie zasadniczym, bo gdyby było inaczej, to postępowaliby jak godziszkowi strażacy. Ci zaś w podobnej sytuacji nie spoczęliby, zanim pożar nie byłby zduszony, a oni nie uchroniliby innych, sąsiednich domostw przed nieszczęściem. Mimo, że na co dzień tak jak w każdej innej wsi ludzie różnią się w wielu sprawach, to jednak łączy ich to, że nie zapominają, iż jest to ich wspólna wieś!

Jedni na wyżynach polityki bawią się w strażaków, a inni zza akademickich katedr grzmią, wskazują na błędy zaniechania rządzących. Są też tacy, którzy uruchamiają machinę medialną, wzmacniając nie zawsze do końca przemyślane opinie i docierają z nimi do najdalszego zakątka kraju. Nie mówię, że należy twierdzić, iż jest wspaniale. Jednak w wywieraniu medialnej presji na decydentów (w gruncie rzeczy w słusznej sprawie) można "przefajnować". Bo jeśli ktoś (np. Ekonomiczna Rada Czterech "Gazety") apelując do decydentów ostrzega, że -...grozi nam chaos, a nawet kryzys walutowy i utrata oszczędności... to myślę, że w tym swoim zaangażowaniu mówiący to, nieco przesadzają. Operowanie zagrożeniem na dużą, społeczną skalę powiększa chaos w głowach rządzonych i z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na nastroje, które są tak ważne w rywalizacji gospodarczej.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: