eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Optymalizacja kosztów - trendy w Polsce

Optymalizacja kosztów - trendy w Polsce

2009-06-20 00:11

Optymalizacja kosztów - trendy w Polsce

Jak często Pani/Pana firma podejmuje inicjatywy związane z optymalizacją kosztów? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dwie trzecie polskich firm jest obecnie w trakcie programu optymalizacji kosztów, a pozostałe deklarują, że z dużym prawdopodobieństwem przeprowadzą taki program w ciągu najbliższego roku - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte. Eksperci Deloitte uczulają, że program redukcji kosztów nie zakończy się powodzeniem jeżeli przy realizacji pominie się istotne elementy decydujące o skali efektów i sukcesie wdrożenia.
„Zdecydowana większość firm zamierza dokonać racjonalizacji kosztów, co dowodzi, że traktują one obecny kryzys poważnie i przygotowują się na przetrwanie trudnych czasów. Trzeba jednak pamiętać, że przedłużający się zastój w gospodarce może wymusić na wielu przedsiębiorstwach nie tylko optymalizację kosztów, ale także poważniejsze, strategiczne zmiany modelu biznesowego” – komentuje Dariusz Kraszewski, partner zarządzający działem konsultingu w Deloitte.

fot. mat. prasowe

Jak często Pani/Pana firma podejmuje inicjatywy związane z optymalizacją kosztów?

Jak często Pani/Pana firma podejmuje inicjatywy związane z optymalizacją kosztów?
Ponad połowa badanych firm deklaruje, że redukcja kosztów powinna być w sposób zorganizowany przeprowadzana co roku. Jednak tylko co trzecia firma realizuje to założenie. Prawie połowa ankietowanych firm w wyniku wdrożenia programów redukcji kosztów osiągnęła oszczędności na poziomie 5–10%, chociaż odpowiednie podejście do programu niejednokrotnie może znacznie polepszyć te wyniki - co dziesiąte ankietowane przedsiębiorstwo szacuje osiągnięte oszczędności na poziomie powyżej 20%.

W ramach programów optymalizacji kosztów firmy najczęściej wprowadzają kontrolę wydatków (69% odpowiedzi), wstrzymują proces rekrutacji nowych pracowników (47% wskazań), zmieniają poziom akceptacji wydatków (43%) oraz redukują zatrudnienie m.in. poprzez wykorzystanie outsourcingu.

fot. mat. prasowe

Które działy/funkcje w Pani/Pana firmie zostały/zostaną objęte programem optymalizacji kosztów?

Które działy/funkcje w Pani/Pana firmie zostały/zostaną objęte programem optymalizacji kosztów?

„Nasze badanie pokazało, że w zdecydowanej większości przypadków redukcja kosztów obejmuje całą firmę, a nie jej wybrane działy czy funkcje. Największego potencjału do optymalizacji kosztów firmy upatrują w zmianach w obszarach IT oraz administracji” – mówi Marek Chlebus, dyrektor w dziale konsultingu Deloitte.

Przeprowadzone badanie wskazuje także największe bariery dla efektywnego wdrażania programów optymalizujących. Najczęściej wskazywanym elementem był brak wsparcia ze strony kadry zarządzającej (blisko połowa wskazań), istotnymi czynnikiem okazał się także brak współpracy ze związkami zawodowymi oraz brak zrozumienia i akceptacji wśród udziałowców. Powyższe bariery mogą częściowo wynikać ze słabości merytorycznej programów redukcji kosztów oraz z niedostatecznej komunikacji w zakresie celów, uzasadnienia i sposobów realizacji programu.

Głównym impulsem do uruchomienia programu optymalizacji kosztów wskazywanym przez respondentów była ostatnia sytuacja kryzysowa na rynkach. Dopiero na drugim miejscu wskazywany był spadek zyskowności. „Co ciekawe tylko 40% firm, które wskazało obecny kryzys jako główny powód optymalizacji kosztów doświadczyły rzeczywistego spadku zyskowności. Świadczy to o proaktywnym podejściu firm do optymalizacji kosztów” – dodaje Grzegorz Sencio, menedżer z grupy telekomunikacyjnej w dziale konsultingu Deloitte.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.