eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009

Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009

2009-06-09 10:58

Kryzys a rynek pracy w I kw. 2009

Branże, w których odnotowano najwięcej ofert pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Od momentu, w którym pojawiły się doniesienia o kryzysie, można zaobserwować mniejszą mobilność pracowników i ich malejące zainteresowanie zmianą pracy. Zauważalny jest ogólny spadek liczby ofert pracy w porównaniu do lat ubiegłych, ale również spadek aplikacji spływających w odpowiedzi na poszczególne ogłoszenia - różnica wynosi około 30%. Paradoks ten wynika m.in. z obaw pracowników przed zmianą pracy w obecnej, trudnej sytuacji, a także w obliczu częstych doniesień o wzroście bezrobocia - wynika z raportu Agencji Work Express.

Przeczytaj także: Jakie zmiany nastąpią na rynku pracy?

„Obserwując pierwszy kwartał bieżącego roku możemy stwierdzić, że ten rok jest czasem zmian na rynku pracy. W roku 2008 pracownicy chętnie zmieniali pracę, szukając lepszych warunków, wyższego wynagrodzenia. W pierwszym kwartale 2009 roku osoby pracujące nie były już tak otarte na zmianę, obawiając się obecnej sytuacji na rynku, pracodawcy natomiast poszukiwali oszczędności tnąc koszty polityki personalnej. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys nie dotknie wszystkich branż i sektorów w równym stopniu. Sytuacja gospodarcza wzmocniła zapotrzebowanie na skutecznych handlowców, wykwalifikowanych pracowników i inżynierów. Podobnie doświadczenie w branży IT również będzie skutecznie chroniło przed skutkami kryzysu” - mówi Katarzyna Tajchman, HR manager w Work Express.

Kandydaci biorący udział w procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez Work Express (ok. 5 000 osób), wykazują wiarę w siłę rekomendacji. Wykorzystują sieć kontaktów społecznych, m.in. poprzez zakładanie profili na portalach społecznościowych i biznesowych. Coraz więcej firm w Polsce, jako jeden ze sposobów rekrutacji, stosuje właśnie polecanie kandydatów przez obecnych pracowników, które wiąże się z ich gratyfikacją. Osoby poszukujące pracy stają się coraz bardziej aktywne, kontaktując się z agencją doradztwa personalnego i składając swoje CV w bazie danych, biorąc udział w targach pracy i różnorodnych imprezach związanych z rynkiem pracy. Nie zmieniły się natomiast standardowe metody poszukiwania pracy. Na pierwsze miejsce wysuwa się odpowiadanie na oferty pracy znalezione w Internecie lub prasie. To właśnie Internet stał się najskuteczniejszym i jednocześnie najwygodniejszym sposobem na szukanie i znalezienie pracy.

fot. mat. prasowe

Branże, w których odnotowano najwięcej ofert pracy

Branże, w których odnotowano najwięcej ofert pracy

Branże, w których odnotowano najwięcej ofert pracy

Raport podaje, że porównując IV kwartał 2008 r. z I kwartałem 2009 r. widać jednak wzrost liczby ofert pracy o 35%. Wzrasta zwłaszcza liczba ofert skierowanych do sił sprzedaży. Największy wzrost ofert pracy obserwuje się obecnie w działach handlowych (wzrost o 20%), księgowych (10%) i inżynieryjnych (13%). O kilkanaście procent zmniejszyła się natomiast liczba ofert w działach HR, transportu i logistyki, marketingu i PR.

Profil zatrudnianych pracowników

Zdecydowanie najwięcej napływających do Work Express ofert pracy skierowanych było do specjalistów (63%), następnie do osób pracujących na stanowiskach kierowniczych (25%) i asystenckich (12%).

fot. mat. prasowe

Procentowe przedstawienie ofert pracy

Procentowe przedstawienie ofert pracy

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: