eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cloud computing a bezpieczeństwo

Cloud computing a bezpieczeństwo

2009-05-18 01:23

Cloud computing a bezpieczeństwo

Ilość sygnatur © fot. mat. prasowe

Kaspersky Lab, producent oprogramowania do ochrony danych, opublikował nowy artykuł analityczny zatytułowany: "Przed nami czyste niebo: cloud computing oraz bezpieczeństwo in-the-cloud" autorstwa Magnusa Kalkuhla, starszego analityka zagrożeń z Kaspersky Lab. Celem artykułu jest wyjaśnienie koncepcji "cloud computing" oraz związanego z nią pojęcia bezpieczeństwa "in-the-cloud".

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w sieci - wskazówki

Prekursor koncepcji "cloud computing"

"Cloud computing" istniał na długo, zanim Windows, Mac OS i Linux zaczęły swój marsz na komputery użytkowników. Jednak, w tamtym czasie koncepcja cloud computing posiadała inną nazwę. "Cloud computing" określano jako "mainframe + terminal". Mainframe był potężnym serwerem, na którym uruchamiane były wszystkie programy i przechowywane wszystkie dane, natomiast terminal był prostym systemem wykorzystywanym tylko do podłączenia się do mainframe’u. Naturalnie takie systemy musiały mieć zarówno szybki (a tym samym kosztowny) mainframe, jak i odpowiednią infrastrukturę sieciową. Jednak ani pecety firmy IBM, ani komputery domowe nie potrzebowały tego - zostały tak zaprojektowane, żeby zapewnić wszystko w jednej maszynie i dość szybko sprawiły, że koncepcja mainframe’ów stała się przestarzała.

Artykuł podaje, że firmy takie jak Hewlett-Packard, Sun i Citrix próbowały jednak utrzymać tę koncepcję przy życiu, zastępując terminal czymś, co dzisiaj określamy jako uproszczony klient oraz dużymi mainframe’ami z potężnymi niestandardowymi serwerami. Serwery te zwykle wykorzystują standardową technologię PC (jednak z szybszymi i droższymi procesorami, większą pamięcią RAM i pojemniejszym dyskiem w porównaniu z przeciętnym komputerem biurkowym). Mimo to, cały koncept nadal opiera się na posiadaniu potężnego serwera i szybkiego połączenia sieciowego, co wyjaśnia, dlaczego aż do tej pory takie systemy nie przyjęły się u użytkowników domowych - po prostu nie mieli dostępu do takich zasobów. Jednak w dzisiejszych czasach spora liczba gospodarstw domowych posiada szybkie łącze internetowe oraz możliwość pobierania danych z prędkością kilku MB na sekundę.

Infrastruktura jest prawie przygotowana

Chociaż koncepcję mainframe’u i uproszczonego klienta uważa się za prekursora "cloud computing", między tymi pojęciami istnieje różnica. Firma, która wdraża technologię uproszczonego klienta, zwykle musi kupić własny serwer, zapewnić elektryczność itd. Natomiast koncepcja "cloud computing" zakłada, że sprzęt zakupuje dostawca "in-the-cloud", który następnie wydzierżawia dostępną przepustowość każdemu, kto chce. Interesujące jest to, że klienci nie wydzierżawiają serwera, a tylko pewną ilość pamięci lub cykli procesora. Klient nie musi wiedzieć, czy wszystko znajduje się na jednym komputerze czy jest rozłożone na kilka maszyn. Dostawca może bez zauważalnego wpływu zastąpić inną maszynę sprzętem, na którym działa oprogramowanie klienta, ponieważ istnieją technologie opracowane w celu umożliwienia tego rodzaju wymiany "na gorąco" - bez żadnych przerw w działaniu. Na tym właśnie polega "chmura" - jako klient nie musisz się martwić o szczegóły; jeżeli będziesz potrzebował więcej pamięci lub większej mocy procesora, możesz poprosić o takie usługi, klikając odpowiedni przycisk.

Jednym z pierwszych głównych graczy na polu cloud computing była firma Amazon, która w 2008 roku wprowadziła koncepcję "Amazon Elastic Compute Cloud". Canonical, firma stojąca za Ubuntu Linux, ogłosiła niedawno, że usługa firmy Amazon zostanie zintegrowana przyszłej jesieni do Ubuntu 9.10 Linux. Do rynku przystąpiły również inne firmy, takie jak Microsoft i Google, które będą walczyły o potencjalne zyski. Istnieją również tysiące firm hostingowych oferujących "wirtualne usługi" niewielkim przedsiębiorstwom lub osobom fizycznym, które potrzebują taniego serwera sieciowego, co również można uznać jako rodzaj usługi "in-the-cloud".

 

1 2 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: