eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka niemiecka i brytyjska: wzrost upadłości

Gospodarka niemiecka i brytyjska: wzrost upadłości

2009-05-16 08:37

Kryzys odciska swoje piętno na dwóch, istotnych dla polskiej gospodarki rynkach - niemieckim i brytyjskim. Kwietniowe wydanie "Monitora Rynkowego" firmy Atradius potwierdza niekorzystne, krótkookresowe prognozy. Do funkcjonowania w warunkach podwyższonego ryzyka przystosować muszą się nie tylko firmy lokalne, ale także inwestorzy i eksporterzy.

Przeczytaj także: Polska gospodarka patrzy na Niemcy

Wielka Brytania – spodziewana fala upadłości

Z analizy Atradius wynika, ze po bardzo trudnej, drugiej połowie 2008 roku, nadal brak rzeczywistych oznak poprawy sytuacji ekonomicznej w Wielkiej Brytanii. Przyrost PKB w 2008 roku wyniósł 0,7%, co, w stosunku do 3% wzrostu w roku poprzedzającym, obrazuje skalę problemu przed jakim stoi brytyjska gospodarka. Pokazuje to także spadek wartości eksportowanych i importowanych towarów i usług – odpowiednio o 3,9% i 5,9%.

Optymistyczne prognozy dotyczące wartości PKB w 2009 rok utrzymują się na poziomie od 2,9% do 3%, pesymistyczne - przekraczają nawet 5%. Według analityków Atradius, nawet 5% spadek PKB może być rokowaniem zbyt optymistycznym.

Spadek wartości PKB znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w liczbie upadłości. Jeżeli obniży się on o 2,9%, to liczba upadłości wzrośnie o ok. 59%. Natomiast 4% redukcja spowoduje dwukrotny przyrost bankructw. Punktem wyjścia do oszacowania rzeczywistej liczby upadłości jest 2008 rok, kiedy to ich wskaźnik był wysoki.

Kryzys dotyka wszystkie sektory gospodarki, jednak najbardziej jego skutki odczuwają branże budowlana, metalurgiczna, motoryzacyjna oraz sprzedaż detaliczna. W branży budowlanej ostrożne szacunki wskazują, iż liczba upadłości podwoi się. W 2009 roku zbankrutować może nawet ok. 10000 podmiotów.

Eksperci zauważają, że podmioty gospodarcze, dostarczające produkty i usługi na rynek brytyjski, powinny skoncentrować się na pozyskaniu aktualnych danych na temat firm z którymi współpracują, tak aby możliwe było określenie ich bieżącej kondycji finansowej. Dynamika zmian wymaga systematycznej aktualizacji zarówno strategii, jak i założeń budżetowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: