eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny wynajmu mieszkań I kw. 2009

Ceny wynajmu mieszkań I kw. 2009

2009-04-24 00:20

Ceny wynajmu mieszkań I kw. 2009

Średni koszt wynajęcia 1 mkw. w IV kw. 2008 i I kw. 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W pierwszym kwartale 2009 roku ceny mieszkań utrzymały lekką tendencję spadkową, a liczba transakcji utrzymała się na stabilnym - niskim - poziomie. Deweloperzy zauważyli pewną szansę na dodatkowy popyt za sprawą programu rządowego "Rodzina na swoim" - niemniej jednak w przypadku Stolicy maksymalna cena mieszkania kwalifikująca do programu to 7,2 tys. zł/mkw. - wynika z raportu Wynajem.pl i CEE Property Group.

Przeczytaj także: Polski rynek wynajmu mieszkań I-III 2008

Raport podaje, że ogólne pogorszenie sytuacji gospodarczej nie ominęło rynku najmu. Po raz pierwszy od kilkunastu kwartałów można było zaobserwować spadki stawek ofertowych. Część osób, które kupiły mieszkania w celach spekulacyjnych obecnie wstrzymuje się ze sprzedażą ze względu na mało korzystne ceny. Decydują się na wynajem lokalu. To właśnie wysoka podaż mieszkań pod wynajem oraz wywindowane stawki wpływają na aktualną korektę.

fot. mat. prasowe

Średni koszt wynajęcia 1 mkw. w IV kw. 2008 i I kw. 2009

Średni koszt wynajęcia 1 mkw. w IV kw. 2008 i I kw. 2009




Warszawa

Stołeczny rynek najmu niezmiennie pozostaje najbardziej rozwiniętym i dojrzałym w kraju. W porównaniu do 4. kwartału 2008 niewielkiej zmianie uległa struktura podaży – udział najbardziej popularnych, dwupokojowych mieszkań wzrósł do 47% kosztem większych, 3 - , oraz 4 - pokojowych lokali. Udział kawalerek utrzymuje się na podobnym poziomie (9%).

fot. mat. prasowe

Średnia cena najmu m2 mieszkania w Warszawie w zależności od liczby pokoi (PLN)

Średnia cena najmu m2 mieszkania w Warszawie w zależności od liczby pokoi (PLN)

W ciągu ostatnich trzech miesięcy średni koszt wynajęcia mieszkania w Warszawie spadł o 2 zł/mkw. do 48 zł/mkw. Korekta o 4% była głównie efektem zwiększenia podaży mieszkań pod wynajem przy jednoczesnej stabilizacji popytu. Obecnie za wynajęcie dwupokojowego lokalu w przyzwoitej lokalizacji zapłacić trzeba średnio około 2,4 tys. zł/miesiąc.

Śródmieście utrzymało miano najbardziej zyskownej lokalizacji pod wynajem (57 zł/mkw.). Dość wyraźnie spadł udział Śródmieścia i Mokotowa w strukturze podaży. Odsetek ofert pochodzących z tych lokalizacji zmalał o przeszło 5%.

Ze względu na stabilizację cen mieszkań oraz spadek stawek najmu obniżyła się rentowność wynajmu w Stolicy. Jest to dość naturalna kolej rzeczy, w szczególności dlatego, że w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań spadały, a stawki najmu dynamicznie wzrastały. Wysokie stopy kapitalizacji zachęciły do wynajmu mieszkań a rynkowa nisza została wypełniona.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: