eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powody zmiany pracy inżynierów

Powody zmiany pracy inżynierów

2009-04-03 12:33

Powody zmiany pracy inżynierów

Z jakich powodów szukasz pracy? © fot. mat. prasowe

Aż 45% inżynierów szuka obecnie aktywnie pracy. Jako główny powód wskazują chęć zdobycia nowych doświadczeń zawodowych. To wynik najnowszego sondażu Banku Danych o Inżynierach przeprowadzonego na grupie ponad 1300 inżynierów.

Przeczytaj także: Inżynierowie: ponad połowa szuka pracy

Wynik sondażu jednoznacznie wskazuje, że to jednak nie kryzys i związane z nim zwolnienia pchają inżynierów w stronę poszukiwań pracy, ale chęć rozwoju. Wynika to z faktu, że oprócz branż, takich jak motoryzacja czy budownictwo kubaturowe są też takie, które wciąż prowadzą rekrutacje i poszukują specjalistów. Wiele firm, nawet jeśli chwilowo wstrzymuje się z zatrudnianiem nowych pracowników, nie wyklucza takiej możliwości w najbliższym czasie.

Inżynierowie poszukując pracy, liczą na lepsze wynagrodzenie i możliwość awansu. Dlatego też są skłonni odejść z dotychczasowych miejsc pracy, jeśli dostaną lepszą propozycję zawodową. „Nie ma złudzeń co do tego, że wykwalifikowani specjaliści z branży technicznej oczekują wiele od swoich pracodawców i mają świadomość swojej wartości rynkowej” – twierdzi, Ewa Gumbarewicz, Konsultant z Banku Danych o Inżynierach.

Aktywność na rynku pracy inżynierów nie jest spowodowana negatywnymi tendencjami rynkowymi i związaną z tym paniką. To bardziej chęć sprawdzenia się, zdobycia ciekawszej pracy, satysfakcji zawodowej i finansowej. Zdaniem Elizy Koniecznej - Elas, Konsultanta z Banku Danych o Inżynierach „kryzys wciąż jest zauważalny tylko w niektórych branżach, a Ci inżynierowie, którzy w wyniku obecnej sytuacji gospodarczej stracą posadę bez większych trudności znajdą pracę, chociaż może w innej branży niż ta, w której dotychczas pracowali”.

Ponad 23% inżynierów biorących udział w sondażu BDI, poszukuje pierwszej pracy. Są to tegoroczni absolwenci uczelni technicznych. Większość z nich może liczyć na oferty staży i praktyk oferowane przez firmy, jednak znacznie trudniej, w porównaniu z ubiegłymi latami, będzie im znaleźć wymarzoną pracę „na etacie”. Ważne jest jednak, by nie zniechęcali się zbyt szybko i korzystali z możliwości zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, nawet kosztem niższej płacy bądź braku wynagrodzenia przez krótki czas. Często firmy, traktują program praktyk, jako swego rodzaju sprawdzian dla nowej kadry i tym najlepszym, na koniec składają oferty pracy.

fot. mat. prasowe

Z jakich powodów szukasz pracy?

Z jakich powodów szukasz pracy?

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: