eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy: częstsze nadużycia w firmach

Pracownicy: częstsze nadużycia w firmach

2009-03-16 01:11

Przeczytaj także: Kradzież w firmie ignorowanym problemem?


Euler Hermes zauważa, że opisane wcześniej sytuacje, to tylko czubek góry lodowej przykładów, pokazujących jak małą uwagę przywiązuję się do kontroli tzw. „zaufanych pracowników”. „Pracodawcy często zasłaniając się zaufaniem do swoich pracowników, mówią: „Ja znam swoich ludzi, u mnie coś takiego się nie zdarzy” Jednakże analizy pokazują, że pozostają w błędzie. Z badań Euler Hermes wynika, że blisko połowa przedsiębiorców, w ciągu ostatnich dwóch lat, zetknęła się w swojej firmie z problemem nadużyć ze strony pracownika” – mówi Bartosz Pikuła, kierownik Biura Ubezpieczeń Ryzyka Sprzeniewierzenia w Towarzystwie Euler Hermes S.A.

Sprzeniewierzenie zwane inaczej nadużyciem zaufania pracodawcy, czyli bezprawne uzyskanie korzyści majątkowej przez pracownika kosztem pracodawcy, dokonane m.in. w postaci kradzieży, przywłaszczenia, fałszerstwa, oszustwa oraz oszustwa komputerowego, jest zagrożeniem dla firmy niezależnie od branży, wielkości, struktury czy formy prowadzonej działalności. Na ryzyko sprzeniewierzeń narażone są zarówno duże, jak i małe firmy, gdzie relacje pracodawca-pracownik opierają się często na wieloletniej znajomości oraz bliskich kontaktach.

Eksperci podają, że pracodawca jednej z firm z branży grzewczej zauważył, iż systematycznie od kilku miesięcy ubywa w zakładzie specjalistycznych narzędzi. W związku z tym postanowił, że zastawi na złodziei pułapkę. Oznaczył sprzęt specjalną farbą, a następnie zgłosił sprawę na Policję. Sprawa została rozwiązana i złapano złodzieja – pracownika firmy, który potrzebował środków na naprawę samochodu.

Nawet najlepsze zabezpieczenia stosowane przez firmy nie są w stanie uchronić jej przed stratą. Trzeba pamiętać że potencjalnym przestępcą jest pracownik, tzn. osoba, która jest wewnątrz organizacji zna ją „od środka”, jej wady organizacyjne, braki w zabezpieczeniach, słabości współpracowników, które można wykorzystać przy realizacji „swoich” celów. Warto też podkreślić, iż strata wynikająca z przestępstwa zwykle nie jest jednorazowa. Składa się ona z szeregu incydentów o takim samych charakterze, z tymi samymi sprawcami działającymi przez dłuższy czas. Dlatego też, gdy strata wreszcie zostanie odkryta, chodzi zwykle o ogromną sumę pieniędzy, ponieważ sprawcy mogli działać przez miesiące lub nawet lata - podsumowuje Euler Hermes.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: