eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Hutnictwo czeka fala zwolnień?

Hutnictwo czeka fala zwolnień?

2009-03-10 14:03

Przeczytaj także: Rynek stalowy: optymistyczne prognozy


Jak podkreśla Glegoła, związki zawodowe uzgodniły z pracodawcą wypłatę tzw. bonusu w wysokości 750 złotych. Dodatkowo uzgodniono wysokość odprawy dla pracowników, którzy zdecydują się na odejście z huty - to 19-miesięczne wynagrodzenie brutto.

- Na 2009 rok uzgodniliśmy wzrost wynagrodzeń o 2,5 punktu procentowego powyżej infl acji, co oznacza, że już od stycznia nastąpi podwyżka wynagrodzeń - dodaje Glegoła. - W maju zostanie wypłacony kolejny bonus w wysokości 750 złotych. Nadal obowiązuje 19-miesięczna odprawa.

Podobne ustalenia związkowcy i pracodawca przyjęli na 2010 i 2011 rok, z tym że w 2011 roku zostanie wypłacony bonus w kwocie 1 500 złotych. W tym samym roku związkowcy i pracodawcy planują kolejne negocjacje dotyczące wzrostu wynagrodzeń.

Huta w Ostrowcu ma pełny portfel zamówień, co zapewnia stabilizację w sytuacji załamania rynku. Nie wszyscy jednak mogą mówić o takim komforcie.

- Zapowiada się trudny rok - uważa Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w spółce ArcelorMittal Poland SA. - Przejmując huty, Mittal zobowiązał się do tworzenia miejsc pracy. Teraz mówi o redukcji i pozbywa się fachowców.

Zdaniem Goińskiego, trzy kwartały 2008 roku były bardzo dobre dla spółki.

Czwarty kwartał przyniósł głęboką korektę, w efekcie której nastąpiło ograniczenie produkcji. Od dłuższego czasu zarówno w dąbrowskim, jak i krakowskim oddziale spółki wielkie piece pracują na zmianę.

- Niestety, w całym koncernie ArcelorMittal największe obostrzenia w zakresie ograniczenia produkcji przypadły właśnie na Polskę, a nie ma ku temu żadnych podstaw - zauważa Goiński. - Tym samym chroni się huty krajów Unii Europejskiej.

Jeśli się sprzyja korporacyjnym hutom i jednocześnie nakłada ograniczenia na naszą spółkę, to trudno mówić o jakiejkolwiek konkurencyjności. Dlaczego mamy się godzić na to, by koszty kryzysu i obecnej trudnej sytuacji na rynku stali ponosiły wyłącznie polskie zakłady?

Mittal zwalnia planowo

W hutach należących do spółki ArcelorMittal Poland produkcja w ubiegłym roku spadła o około 14 proc. O spadku przesądził czwarty kwartał, kiedy z powodu załamania popytu wyłączono dwa wielkie piece w Dąbrowie Górniczej i Krakowie.

Jednocześnie zarząd ArcelorMittal Poland poinformował o możliwości zwolnień 980 osób w 2009 roku.

- Restrukturyzacja zatrudnienia nie jest związana bezpośrednio z kryzysem, gdyż realizujemy ten proces od kilku lat - podkreśla Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy spółki ArcelorMittal Poland.

- Od 2003 roku z firmy odeszło 7 300 pracowników. Prawie wszyscy skorzystali z programów osłonowych. Mówię prawie, bo tylko z 12 osobami rozwiązano umowę o pracę. Zwalniani pracownicy korzystali z odpraw i programów osłonowych.
Przeczytaj także: Rynek hutniczy a kryzys Rynek hutniczy a kryzys

oprac. : Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: