eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 52/2003 (22-28.12.2003)

Tydzień 52/2003 (22-28.12.2003)

2003-12-28 20:04

  • W Europie wartość fuzji i przejęć w tym roku wyniosła ok. 523mld USD, a w USA przekroczyła 528mld USD. W roku 2002 wartość wszystkich fuzji i przejęć na świecie sięgnęła 1,36bln USD, w tym roku będzie nieco wyższa. Bankiem inwestycyjnym, który doradzał w fuzjach i przejęciach o największej wartości był Goldman Sachs (doradzał w transakcjach o łącznej wartości 367mld USD).
  • W tym roku sieci handlowe w Czechach przewidują obroty o 7% wyższe niż w roku ubiegłym.
  • Analitycy banku JP Morgan przedstawiają Polskę jako najszybciej rozwijający się kraj Europy Środkowo-Wschodniej w 2004 roku. Przewidują oni też, że w przyszłym roku nastąpi przyspieszenie gospodarcze w Czechach i spowolnienie na Węgrzech. "W Polsce ożywienie nie tylko się utrzymuje, ale nawet przyspiesza" - napisali w cotygodniowym opracowaniu analitycy. W ich ocenie w Polsce PKB w III kw. wzrosło o 3,9% r/r i o 4,6% r/r w IV kwartale (wobec 3% r/r w pierwszej połowie roku). Przewidują też 5,5% r/r wzrost PKB w I kw. 2004 roku. Średnioroczne tempo wzrostu PKB w Polsce szacują na 3,6%, a przyszłoroczne na 4,8%.
  • Koncern Hyundai/KIA zamierza zrealizować w Europie inwestycję o wartości 600mln USD. O lokalizacje w swoich krajach zabiegają Polska i Słowacja.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KREATYWNA KSIĘGOWOŚĆ NA ŚWIATOWĄ SKALĘ U EUROPEJSKICH DRZWI

Parmalat to spółka zatrudniająca ponad 36 tys. pracowników na całym świecie. Ponad 100 tys. Włochów zainwestowało w jej akcje i obligacje. Ubiegłoroczne przychody firmy wyniosły 7,6mld euro i to sytuuje ją na ósmej, co do wielkości pozycji wśród włoskich koncernów przemysłowych. To także czwarta, co do wielkości firma rolno-spożywcza w Unii.

Dotąd koncern twierdził, że w Banku of America na Kajmanach ma zdeponowane prawie 4mld euro. Gdy BoA poinformował, że nie jest to prawdą, a dodatkowo okazało się, że kolejne brakujące 6mld euro stanowią niewykupione obligacje i inne należności, (które według zapewnień koncernu były regulowane na bieżąco), sprawą zajęły się władze. Dziura rzędu 10mld euro w finansach firmy sparaliżowała rynek włoski. Notowania giełdowe spółki zawieszono z powodu panicznej wyprzedaży akcji przez inwestorów. Władze postawiły kierownictwu m.in. zarzuty fałszerstwa, manipulacji giełdowych i oszustwa.
Rząd włoski postanowił ratować spółkę. Premier Berlusconi chce użyć do ratowania Parmalatu rządowych pieniędzy, by pomóc dostawcom, którzy w rezultacie bankructwa koncernu mogą upaść. Wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na taką pomoc.

Rząd wydał też dekret, który ma umożliwić dalsze funkcjonowanie firm w trudnej sytuacji. Pozwala on na zastosowanie "pilnych środków w celu restrukturyzacji przemysłowej wielkich przedsiębiorstw w stanie niewypłacalności, gdy firma zatrudnia co najmniej 1000 pracowników i jest zadłużona na co najmniej 1mld euro". Ma wówczas wystąpić z wnioskiem do Ministerstwa Przemysłu, a ono będzie mogło natychmiast powołać nadzwyczajną administrację i mianować komisarza, który opracuje plan restrukturyzacji podlegający akceptacji ministerstwa.
Rząd przewiduje też zmiany w prawie upadłościowym podobne do rozwiązań amerykańskich. Gabinet zastanawia się również nad wprowadzeniem do prawa upadłościowego szczególnej ochrony tych wierzycieli firmy, którzy nadal pożyczają jej pieniądze na wyjście z kłopotów. Taki schemat funkcjonuje w USA i umożliwił odzyskanie pieniędzy wielu inwestorom pechowych spółek.

Wygląda na to, że afera Parmalatu będzie największym skandalem księgowym na Starym Kontynencie. Dotąd za największy skandal tego typu uznawano oszustwa księgowe w holenderskiej sieci sklepów Ahold (rzędu 1mld USD).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: