eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 51/2003 (15-21.12.2003)

Tydzień 51/2003 (15-21.12.2003)

2003-12-21 13:00

  • W trakcie unijnego szczytu w Brukseli Polska i Hiszpania oraz w pewnym zakresie Wielka Brytania nie znalazły kompromisowego rozwiązania z Niemcami i Francją. Szczyt zakończył się fiaskiem.
  • Unijny szczyt w Brukseli zdecydował zlokalizować:
    • Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności w Parmie i Helsinkach
    • Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Epidemii i Chorób Zakaźnych
    • Europejską Agencję ds. Rybołówstwa w Madrycie
    • Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Informatycznego na Krecie
    • Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego w Lizbonie
    • Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego w Kolonii
    • Europejską Agencję Bezpieczeństwa Kolejowego w Valenciennes i Lille
    • Europejskie Kolegium Policyjne w Londynie
    • Eurojust (sprawy sądowe) w Hadze
    • Biuro Prokuratora Europejskiego w Luksemburgu
    • Agencję Praw Człowieka w Wiedniu.
  • Po fiasku ostatniego szczytu UE w Brukseli siedem krajów Unii: Francja, Niemcy, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania i Austria zażądały zamrożenia po 2007 roku unijnych wydatków. Dzisiaj wynosi on 1%PKB unijnych krajów (ok.110mld euro), a według dotychczasowych planów miał być na poziomie 1,27%PKB. Ponieważ Niemcy i Francja uzgodniły, że wydatki na rolnictwo będą na niezmiennym poziomie, więc...
  • Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat inflacja w krajach strefy euro wyniosła w listopadzie 2,2% r/r (wobec 2,0% r/r w październiku). W krajach unijnej "15" inflacja w listopadzie wyniosła 2,0% r/r (wobec 1,9% r/r w październiku).
  • Według Eurostat produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w październiku o 1,1% m/m (we wrześniu wystąpił spadek o 0,4%) i o 0,9% r/r ( po spadku we wrześniu o 1,3% r/r). W krajach unijnej "15" produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 1,0% m/m (po spadku we wrześniu o 0,3% m/m) i o 0,9% r/r (po spadku we wrześniu o 1,1% r/r).
  • Według eksperckich szacunków liczba kopii leków - tzw. generyków to ponad 70% środków leczniczych na rynkach krajów kandydujących. Są one dzisiaj podstawą narodowych systemów dopłat do leków. Parlament Europejski podjął decyzję o wydłużeniu o cztery lata okresu ochronnego dla najnowszych leków. Dopiero po tym okresie będzie można sprzedawać w aptekach ich tańsze odpowiedniki. Decyzję te podjęto mimo protestów Polski oraz innych krajów wchodzących do Unii. Spowoduje to opóźnienie w dostępie pacjentów tych krajów do tańszych leków generycznych oraz wywoła wzrost obciążeń finansowych w ich systemie ochrony zdrowia. Dyrektywa wejdzie w życie prawdopodobnie w roku 2005.
  • W Finlandii do 2009 roku będzie wybudowana elektrownia atomowa o mocy 1,6 MW. Wykonawcą zadania wartego 3,7mld USD będzie niemiecki Siemens i francuska firma Areva. To pierwsza taka inwestycja w Europie od czasu awarii w Czernobylu.
  • W pierwszych jedenastu miesiącach 2003 roku produkcja ropy i kondensatu gazowego wzrosła w Rosji o 11%.
  • Francuski koncern naftowy Total chce przejąć rosyjski Sibnieft po jego nieudanej fuzji z Jukosem, Wartość transakcji jest szacowana na 12mld USD.
  • Wysokie ceny na światowych rynkach paliw przyczyniły się do tego, że w tym roku grupa Gazpromu zarobi 7,12mld USD, czyli o 71% więcej niż w roku ubiegłym.

Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Czołowe kraje unijne czynią dziś wysiłki, by nadać swoim gospodarkom skuteczny impuls rozwojowy. Kłopoty przeżywają wszyscy wielcy: Niemcy, Francja, Italia, a także tacy średniacy jak Holandia czy też Portugalia. Jednak w Europie wszyscy patrzą dziś na Niemcy słusznie nazywane lokomotywą gospodarki Starego Kontynentu, a które są od lat głównym płatnikiem do unijnego budżetu. Wszyscy jednak mają świadomość tego, że w przyszłym roku ta największa europejska gospodarka już trzeci rok z rzędu przekroczy limit trzech procent deficytu budżetowego obowiązujący kraje strefy euro, a uchwalony w Maastricht właśnie na wniosek niemieckiego rządu...

Dziś głównym problemem ekipy kanclerza Gerharda Schroedera jest rozwiązanie łamigłówki: jak przeprowadzić niezbędne reformy gospodarcze, a przy tym nie stracić przychylności niemieckiego elektoratu.

W pierwszej połowie roku kanclerz zabiegał o poparcie własnej partii dla swego programu, by w drugiej połowie zostać zmuszonym przez arytmetykę parlamentarną do starania się o poparcie opozycji.

Dziś można powiedzieć, że niemiecki parlament zakończył trudne dyskusje na temat projektu reform gospodarczych na 2004 rok. Rząd Kanclerza Gerharda Schroedera dogadał się z opozycją. Wypracowana wspólnie decyzja zawiera wiele bolesnych cięć i ograniczeń. Przewiduje wprowadzenie bardziej radykalnych reform na rynku pracy, ale ogranicza cięcia przyszłorocznych podatków. Uzgodniono, że cięcia podatkowe wyniosą w przyszłym roku 7,8mld euro i będą o połowę mniejsze, niż to pierwotnie zapowiadano (15,6mld euro). Jednocześnie Schroeder zapowiedział ciecia podatków o kolejne 7,8mld EUR w 2005 roku. W 2004 roku najniższa stopa podatku dochodowego spadnie z dzisiejszych 19,9% do 16% ( w zamian za planowane 15%). Najwyższa stawka podatkowa (48,5%) będzie zredukowana do 45% (zamiast planowanych wcześniej 42%). Wszyscy mają nadzieję, że uda się wyzwolić dodatkowy wzrost gospodarczy rzędu 0,2%-0,3%. By zmniejszyć deficyt rząd zamierza dodatkowo pozyskać 5,3mld euro ze sprzedaży akcji Deutsche Telekom, Deutsche Post i innych spółek, których pakiety znajdują się w rękach państwa.

Bolesna dla kanclerza była konieczność zaakceptowania większej niż planowano liberalizacji praw chroniących pracowników. Opozycja chciała nawet, by firmy miały prawo odejścia od układów zbiorowych zawieranych ze związkami zawodowymi na szczeblu krajowym. Jednak tym naciskom kanclerz ostatecznie przeciwstawił się.

Teraz wszyscy zastanawiają się czy ten kompromis, który kończy całoroczną batalię da oczekiwane skutki, czy cały pakiet reform przyczyni się do pobudzenia wzrostu gospodarczego i podniesie notowania rządu.

Przyjęte rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2004 roku. Czy dadzą oczekiwane skutki? Zobaczymy...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: