eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 51/2003 (15-21.12.2003)

Tydzień 51/2003 (15-21.12.2003)

2003-12-21 13:01

  • W trakcie brukselskiego szczytu Polska podtrzymała swoje krytyczne stanowisko w stosunku do projektu unijnej konstytucji, ale w tym stanowisku była osamotniona. Pokazała, że należy się z nią liczyć, ale pogorszyła swoją pozycję negocjacyjną w dyskusjach o przyszły budżet. Polska zachowała też duży dystans wobec koncepcji coraz bardziej zaawansowanej integracji Europy.
  • Sejm przyjął ustawę budżetu. Mimo dyskusji deficyt przyjęto na zaproponowanym poziomie. Wydatki budżetu mają wynieść 199mld 861mln złotych, a wpływy 154mld 561mln. Deficyt ma wynieść 45,3mld złotych. W ostatnim momencie na regionalne przewozy pasażerskie przeznaczono 450mln w tym 150mln na metro w Warszawie, 100mln przeznaczono na naukę i dofinansowanie internetu w szkołach, a 200mln na szkolnictwo wyższe. Budżet zakłada wzrost o 4% wydatków na edukację, zdrowie i kulturę, wydatki na szkolnictwo wyższe będą większe o 5,8%, o 3% wzrosną wynagrodzenia w budżetówce, a o 1,3% wzrośnie fundusz rent i emerytur.
  • Według szacunków MF nasze zagraniczne zadłużenie na koniec 2003 roku wyniesie 31,4mld USD.
  • Według Głównego Urzędu Statystycznego produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 9,1% r/r (w październiku wyniósł on 12,1%), a w grudniu wzrost ten może wynieść nawet 20%. Zdaniem Urzędu osiągnięcie wzrostu PKB w tym roku na poziomie 3,5% jest realne. Produkcja w górnictwie i kopalnictwie spadła o 3,4% r/r, w przetwórstwie przemysłowym wzrosła o 10,7% r/r, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i wodę produkcja wzrosła o 3,1% r/r.
  • Obecne nasza wymiana handlowa z Rosją wynosi ok. 6,5mld USD, w tym Polska wyeksportowała do Rosji towary za ok. 1,3mld USD. To niewiele więcej, niż wynosi nasz eksport na Litwę (ok. 1mld USD).W przyszłym roku będzie łatwiej handlować z Rosją, bo od 1 stycznia w Rosji wchodzi w życie nowy, liberalny Kodeks Celny, zbliżony do przepisów w Unii Europejskiej. Zmniejszy to istniejące dotąd bariery importowo-eksportowe.
  • Według Witolda Orłowskiego, doradcy ekonomicznego prezydenta ( i kandydata na członka nowej Rady Polityki Pieniężnej) część środków z rezerwy rewaluacyjnej mogłaby zostać przeznaczona na zmniejszenie zadłużenia. Obecnie rezerwa rewaluacyjna na pokrycie ryzyka kursowego liczy ponad 36mld złotych.
  • Według MF wzrost gospodarczy w 2003 roku przekroczy planowane na 2004 rok 3,5%, a na przyszły rok rząd zakłada wzrost gospodarczy na poziomie 5,0%. Wzrost inwestycji w tym roku wyniesie 2,5%, w zeszłym roku nakłady inwestycyjne spadły w stosunku rocznym o 5,8%. Motorem wzrostu gospodarczego jest eksport i produkcja w sektorach przemysłowych. Wartość eksportu liczona w USD wzrośnie w tym roku o 27,9%, zaś import zwiększy się o 18,9%.
  • Według MF stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 17,8%.
  • EuRoPol Gazu podjął decyzję o budowie dwóch tłoczni (w Ciechanowie i Szamotułach) na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Ta decyzja przyspieszy dokończenie budowy pierwszej nitki polskiego odcinka rurociągu jamalskiego, co ma zwiększyć zdolność przesyłową gazociągu o 65% do około 33mld m3 rocznie.
  • Tetra to amerykański system utajonej łączności radiowej dla polskich służb bezpieczeństwa i agencji rządowych, znajdujący się w ofercie offsetowej (wart 700mln zł), autorstwa Motoroli. Spółkę Grespol-7 stworzyły PGNiG (90%) oraz Tel-Energo (10%). Jej bazą jest sieć łączności trunkingowej PGNiG. Wiele na to wskazuje, że będzie ona też bazą dla polskiej wersji Tetry, realizowanej przez spółkę Tetra System Polska, którą utworzyły (Prokom, ComputerLand, Motorola i Tel-Energo.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: