eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

2009-02-10 13:35

Przeczytaj także: W Dzień Bezpiecznego Internetu przypominamy, jak chronić dane osobowe


Autorzy artykułu zaznaczają, że niezależnie od sposobu, jaki cyberprzestępcy stosują, aby dostać się do Twojego komputera, w większości przypadków chcą pozostać niezauważeni tak długo jak to możliwe. Postępują tak na przykład wtedy, gdy chcą wykorzystać Twój komputer PC do wysyłania spamu lub przechowywania nielegalnego oprogramowania na ukrytej partycji dysku twardego. Moment, gdy zaczynasz coś podejrzewać i wzywasz eksperta, aby pomógł Ci znaleźć szkodliwe oprogramowanie, oznacza zwykle koniec gry dla cyberprzestępcy. Od tej reguły jest jeden wyjątek: tak zwane oprogramowanie ransomware uaktywni się samo, po tym jak wykona swoje zadanie. Po przedostaniu się do Twojego komputera ransomware szyfruje Twoje dane, głównie pocztę, dokumenty, zdjęcia i tabele. W rezultacie takie pliki zawierają tylko nic nieznaczące znaki i bez odpowiedniego klucza są w zasadzie bezużyteczne. W większości przypadków foldery zawierają jeden czytelny plik, w którym haker podaje numer konta oraz sumę, jaką musisz przelać, aby otrzymać klucz.

Kaspersky Lab podaje, że w ciągu ostatniego roku koncepcja ta zyskała dużą popularność. W niektórych przypadkach firmy bezpieczeństwa są w stanie odszyfrować klucz i to oznacza „happy end” dla użytkownika końcowego. Zdarza się jednak i tak, że przestępca ukrywa się, a wtedy dane na dysku twardym zostają utracone na zawsze. Ponieważ ransomware to nic innego jak trojan, dobre oprogramowanie bezpieczeństwa zwykle wystarczy, aby zapewnić Ci ochronę, a mając aktualną kopią zapasową, taki atak będzie kosztował Cię najwyżej kilka minut Twojego czasu.

Eksperci przypominają także, iż mimo, że dzieci bardzo często znają się na komputerach lepiej od swoich rodziców, to nie oznacza to, że świat online jest całkowicie dla nich bezpieczny. Wręcz przeciwnie, dzieci nie mają doświadczenia życiowego, dlatego łatwo mogą paść ofiarą pewnych zagrożeń. Może to być na przykład umieszczenie kompromitujących tekstów i zdjęć online na różnych portalach społecznościowych, takich jak Nasza-Klasa.pl, Fotka.pl czy MySpace. Wiele programów bezpieczeństwa oferuje specjalne funkcje dla rodziców, które umożliwiają zablokowanie stron zawierających treści pornograficzne lub ukazujących przemoc, jak również pobieranie filmów wideo oraz utworów muzycznych oraz określonych lub wszystkich czatów.


poprzednia  

1 2 3

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: