eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Praca zdalna a zarządzanie zespołem

Praca zdalna a zarządzanie zespołem

2009-01-13 13:23

Poznaj Charliego. Charlie pracuje w wielkim szklanym biurowcu ale zdarza mu się pracować także na wielkiej wygodnej kanapie w swoim mieszkaniu. Charli pracuje w małym zespole - jest w nim pięć osób. Każda na innym kontynencie. Gdy w Rio de Janeiro współpracownik Charliego kończy pracę i wychodzi do domu inny członek zespołu, pracujący w Melbourne, zaczyna czytać jego maile przy śniadaniu. Jeśli w Rio o czymś zapomną, Ci z Melbourne muszą czekać cały dzień - zatem czytanie maili do śniadania stało się stylem ich życia.

Przeczytaj także: Praca zdalna: blaski i cienie

Zarządzanie zespołem osób, które nigdy się nie spotkały i pracują w różnych strefach czasowych jest głównym wyzwaniem codziennego dnia naszego bohatera.

Charli ma szefa, nigdy go nie spotkał osobiście ale poprzez kanał RSS śledzi jego bloga, dzięki czemu czuje, że dobrze go rozumie. Charli też ma bloga. Blog dotyczy projektu Charliego i tym razem to jego szef śledzi kanał RSS. Postępy nad projektem śledzi także cały zespół Charliego oraz jeszcze 130 osób z firmy, które są zainteresowane tematyką projektu.

Aby zapanować nad bieżącym prowadzeniem projektu Charli używa BaseCamp (). Przydziela zadania i monitoruje stopień ich wykonania, ma wgląd w dostępność zasobów. Dokładnie $49 / mc kosztuje go oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie wszystkimi jego projektami. Nie musi interesować się technikaliami, gdy w zespole pojawia się nowy pracownik – po prostu tworzy dla niego konto w BaseCamp. Poza tym BaseCamp także posiada RSS dzięki, którym Charli jest informowany na bieżąco o stanie prac.

Charli ciągle używa firmowych wiki. Jedną z wiki takiego typu jest BusinessWiki () - firma wybrała to rozwiązanie bo można go używać zarówno w modelu SaaS jak i zainstalować w wewnętrznej sieci firmowej. Oparte na otwartych standardach, daje szefowi Charliego pewność, że zgromadzone tam dane są bezpieczne. Wiki służą zespołowi do tworzenia dokumentacji projektów, zapisywania pomysłów, tworzenia planów. Wiki jest dostępna dla wszystkich pracowników – Charli i jego zespół mogą korzystać z wiedzy, doświadczeń, badań i kontaktów zgromadzonych przez inne zespoły. To znakomicie przyspiesza im prace.

Grupowe tworzenie dokumentacji i planów w zasadzie znacznie odciąża Charliego od tej pracy. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w proces edycji, powstająca dokumentacja jest lepiej przemyślana. Dzięki kanałowi RSS, Charli jest powiadamiany gdy tylko powstanie nowa wersja dokumentu, który dodał do obserwowanych.

Charli w weekendy lubi szperać w Sieci w poszukiwaniu inspiracji. Ciekawe linki zapisuje w firmowej bazie linków, przypominającej serwis . Charli oznacza każdy link tagiem, dzięki czemu może łatwo grupować i odszukiwać interesujące linki. Charli korzysta z tej bazy inspiracji zawsze gdy staje przed trudnym zadaniem stworzenia czegoś od zera. Dzięki tagom może szybko dotrzeć do linków na interesujący go temat, które zgłosili inni pracownicy. W organizacji Charliego z tego systemu korzysta kilka tysięcy osób – zawsze znajdzie coś o czym wcześniej nie słyszał. Oczywiście Charli subskrybuje za pomocą RSS informacje o wszystkich nowych linkach jakie dotyczą interesujących go tematów.

W organizacji Charliego pracuje kilka uznanych autorytetów. Niektórzy z nich są dla Charliego mentorami. Caroll, ma zazwyczaj bardzo wiele do powiedzenia ale cierpi na ciągły brak czasu. Wiedza i doświadczenie, które posiada zawsze robią na Charlim wielkie wrażenie. Caroll chcąc dzielić się swoją wiedzą w dogodny dla siebie sposób nagrywa firmowe podcasty. Podcasty publikuje na swoim blogu. Gdy pojawi się nowy podcast Caroll pracownicy są powiadamiani o tym za pomocą RSS. Charli ma ściągnął z Sieci darmową aplikację Juice (), która pobiera nowe podcasty i wgrywa je na odtwarzacz mp3. Teraz Charli codziennie w drodze do pracy korzysta z doświadczeń swojego mentora, słuchając podcastów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: