eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koncerny naftowe: co z konsolidacją?

Koncerny naftowe: co z konsolidacją?

2008-12-31 13:33

Koncerny naftowe: co z konsolidacją?

© fot. mat. prasowe

Aktualizacje strategii obu polskich koncernów naftowych zbiegły się z wybuchem kryzysu finansowego, który nie mógł pozostać bez wpływu na sytuację obu firm. Wciąż żywa kwestia konsolidacji powróciła na pierwsze strony gazet w sensacyjnej atmosferze...

Przeczytaj także: Orlen czasowo zamknie rafinerię w Możejkach?

fot. mat. prasowe

Nowy prezes koncernu Jacek Krawiec, który na stanowisku szefa największej polskiej firmy zastąpił Wojciecha Hey dla, zapowiedział, że Orlen będzie chciał się skoncentrować na swojej głównej działalności, co oznacza, że na sprzedaż wystawiony zostanie segment chemiczny koncernu, czyli większościowy pakiet udziałów firmy Anwil Włocławek.

Krawiec przewiduje, że transakcja mogłaby zostać sfinalizowana do końca 2009 roku. Chętnych na pewno nie zabraknie, a jednym z nich jest konsorcjum Grupy Chemicznej Ciech, Zakładów Azotowych Tarnów i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Nieoficjalnie mówi się, że środki pozyskane ze sprzedaży Anwilu miałyby zostać przeznaczone między innymi na budowę nieistniejącego dotąd w spółce segmentu poszukiwawczo- wydobywczego, którego brak mocno firmie doskwierał, zarówno w opinii większości ekspertów i analityków, jak i Ministerstwa Skarbu Państwa. Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu, wielokrotnie dawał do zrozumienia, że właścicielowi zależy na budowie przez Orlen segmentu upstream. Wiele wskazuje na to, że te życzenia wreszcie mogą się ziścić.

- Obecnie mamy dobry okres, jak nigdy w ciągu ostatnich kilku lat, żeby inwestować nawet nie tyle w koncesje poszukiwawczo- wydobywcze, ile w spółki posiadające aktywa wydobywcze - uważa szef Orlenu. Jego zdaniem, spółki te są dzisiaj przecenione na tyle, że niektóre z nich mogą być warte nawet jedynie 10-15 proc. ich wyceny sprzed zaledwie kilku miesięcy.

Strategia obok kryzysu

PKN Orlen aktualizację swojej strategii miał ogłosić w październiku, ale właśnie ze względu na obecną sytuację na rynku finan sowym, ten termin został przesunięty na koniec listopada lub początek grudnia.

Czy wybuch kryzysu finansowego w końcowej fazie prac nad nową strategią Orlenu mógł mieć znaczący wpływ na treść tego dokumentu? Przedstawiciele PKN Orlen zaprzeczają, podobnie jak nie widzą wpływu kryzysu na bieżącą działalność spółki.

- Funkcjonujemy zgodnie z założeniami, także w zakresie bieżącego realizowania inwestycji, a przerób ropy i sprzedaż produktów naftowych mają tendencje wzrostowe, co oznacza, że Orlen nie został dotknięty kryzysem - zapewnia Krawiec.

- Strategię przygotowuje się nie na pół roku czy na rok, lecz na dłuższy okres. W związku z tym chwilowe zachwiania na rynku finansowym nie mogą mieć długofalowego wpływu na działania strategiczne firmy. Oczywiście bierzemy obecną sytuację pod uwagę, bo pamiętamy, że realizacja nowej strategii zacznie się w warunkach kryzysu, ale jeśli patrzymy przyszłościowo na okres do roku 2013, a taki okres obejmuje strategia, nie powinno to mieć znaczącego wpływu na jej ostateczne brzmienie - dodaje Krystian Pater, członek zarządu Orlenu ds. produkcji. - Nowa strategia to dla nas dokument bardzo ważny, oczekiwany przez rynek, i chcemy ją zaprezentować dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli 100-procentową pewność, że jesteśmy gotowi.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Piotr Apanowicz / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: