eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Imigranci w Polsce 2008

Imigranci w Polsce 2008

2008-12-31 00:25

Przeczytaj także: Zatrudnienie Ukraińca: uproszczenie procedur to kropla w morzu potrzeb


Osoby, które nie uważały się za imigrantów lub potomków imigrantów, zostały zapytane o to, czy kiedykolwiek przebywały za granicą przez okres powyżej 3 miesięcy. Według wyników badania powróciło z krótszej lub dłuższej emigracji 1280 tys. osób (4,2%). Większość (prawie 2/3) przebywała za granicą od 3 do 12 miesięcy, ponad 450 tys. przebywało rok lub dłużej. Około 72% osób, które powróciły, wyjechało za granicę w celach zarobkowych.

W latach 1989–2008 powróciło z zagranicy prawie 1050 tys. osób, a liczba powrotów w latach 2004–2008 wyniosła prawie 580 tys. (w 2007 r. – 213 tys.).

Najwięcej osób, które powróciły z zagranicy odnotowano w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i podkarpackim.

fot. mat. prasowe

Powroty z zagranicy osób w wieku 15 lat i więcej w latach 2004-2008 według przyczyn

Powroty z zagranicy osób w wieku 15 lat i więcej w latach 2004-2008 według przyczyn

Co piąta osoba twierdziła, że powróciła z zagranicy, ponieważ upłynął okres, jaki został zaplanowany przed wyjazdem. Prawie tyle samo osób powróciło, kiedy zakończyło kontrakt. Ponad 16% osób wskazało jako przyczynę powrotu tęsknotę za rodziną. Około 10% osób powróciło po skończeniu pracy sezonowej, przy czym odsetek ten był wyższy dla osób, które powróciły w ostatnich pięciu latach (14%). Po ukończeniu studiów za granicą powróciło ok. 4% osób.

Najwięcej powrotów odnotowano z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Informacje o badaniu
Badanie „Imigranci w Polsce” przeprowadzono w obiektach zbiorowego zakwaterowania, w których przebywali lub mogli przebywać imigranci, przede wszystkim cudzoziemcy. Z założenia wykluczono przeprowadzenie badania z udziałem ankietera w następujących typach obiektów:
  • w szpitalach (wszelkiego typu) oraz w zakładach opiekuńczo-leczniczych dla osób chorych lub niepełnosprawnych,
  • w domach dziecka oraz pozostałych placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  • w domach zakonnych i klasztorach,
  • w ośrodkach, w których przebywają uchodźcy (informacje o liczbie i cechach demograficznych cudzoziemców ubiegających się o status uchodźcy i objętych pomocą socjalną zostały przekazane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców)
Ankiety wykorzystywane w badaniu zostały przetłumaczone na języki: angielski, rosyjski, niemiecki, wietnamski i chiński.

Badanie „Sytuacja na rynku pracy migrantów i ich potomków” zostało przeprowadzone przy zastosowaniu metody reprezentacyjnej, na próbie gospodarstw domowych w wylosowanych mieszkaniach do BAEL w II kwartale 2008 r. Badaniem objęto 42,7 tys. osób w wieku 15 lat i więcej.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: