eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska gospodarka w 2008 r. w opinii KPP

Polska gospodarka w 2008 r. w opinii KPP

2008-12-31 00:26

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich rok 2008 był naprawdę niezłym rokiem dla Polski. Pomyślnie rozstrzygnięto kilka ważnych dla naszego kraju spraw na arenie międzynarodowej. Rozpoczęto odkładane od lat reformy, ale, niestety, problemy politycznego sprawowania władzy w Polsce utrudniają ich dokończenie. Dobra sytuacja w gospodarce sprzyjała zwiększaniu zatrudnienia i spadkowi bezrobocia, wzrostowi indywidualnej konsumpcji i makroekonomicznych wskaźników ekonomicznych.

Przeczytaj także: Sytuacja gospodarcza Polski II kw. 2009

Według KPP był to rok odrodzenia prawdziwego dialogu społecznego. Komisja Trójstronna stała się znów forum poważnych, nie zaś pozorowanych dyskusji. Przywrócony został równy parytet partnerów społecznych w Komisji. Konfederacja Pracodawców Polskich ma nadzieję, że demonstracyjne ignorowanie naszego środowiska, czego przykładem było zwieranie przez poprzedni rząd separatystycznych porozumień ze związkami zawodowymi, było przykrym incydentem w historii dialogu społecznego w naszym kraju. Natomiast dzisiejsze utyskiwania związkowców na jakość dialogu w Polsce są niczym innym, jak żalem za „rajem utraconym”, za monopolistyczną pozycją oraz uprawianiem taktyki skutecznego szantażu. To wszystko powinno wreszcie wywołać rzetelną i nie prowadzącą do zbyt pochopnych rozwiązań publiczną debatę o roli i przywilejach związków zawodowych w polskiej gospodarce rynkowej ery posttransformacji. Że taka dyskusja i zdefiniowanie na nowo pozycji związków zawodowych są niezbędne dowiódł, zainicjowany wnioskiem KPP, wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Ustawą Zasadniczą tych zapisów ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, które dyskryminowały niezrzeszonych i dawały związkom monopol na reprezentowanie ogółu pracowników.

Jak zauważa KPP był to również rok, który z całą wyrazistością obnażył tę drugą, groźną twarz globalizacji. Kryzys finansowy, który eksplodował w Stanach Zjednoczonych, rozlał się na gospodarkę światową. Niestety, walcząc z nim, większość państw – tak naprawdę - koncentruje się na ograniczaniu skutków kryzysu u siebie, by przerzucić koszty na sąsiadów. Dopiero za parę lat się okaże, czy ta taktyka była słuszna i skuteczna, czy też udowodni brak globalnej odpowiedzialności w obliczu globalnych zagrożeń. Światowe spowolnienie pod koniec roku wpłynęło na wyniki gospodarcze Polski. KPP ma nadzieję, że rządowy pakiet antykryzysowy, wart 91 mld zł, zminimalizuje negatywne dla naszej gospodarki skutki kryzysu i recesji ogarniającej coraz więcej państw. W pierwszej kolejności, wg ekspertów, powinien on stymulować aktywność naszego systemu bankowego i nie dopuścić do ograniczania kredytów dla przedsiębiorstw.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich w tej trudnej sytuacji, jaka panuje na światowych rynkach, na znaczeniu zyskują wymierne, ekonomicznie sukcesy polskiej polityki zagranicznej na unijnej i międzynarodowej arenie. Widać to na przykładzie ułożenia relacji z Rosją, która zdjęła embargo na polskie mięso i produkty roślinne. To dzięki Polsce powstała i odniosła sukces koalicja państw, nie zgadzających się na restrykcyjne dla ich społeczeństw ustalenia dotyczące pakietu klimatycznego. Nasze zdecydowane stanowisko w Brukseli, gwarantujące polskiej energetyce do 2020 roku okres przejściowy w konieczności zakupu wszystkich uprawnień na otwartej giełdzie, uchroniło polskich obywateli przed drastycznymi podwyżkami cen energii, a górnictwo i elektrownie przed kłopotami, którym te branże same by nie podołały. Według ekspertów do sukcesów naszej dyplomacji zaliczyć trzeba także wynegocjowanie sposobu ratowania przed bankructwem polskich stoczni.

W opinii KPP, gospodarka polska umocniła w 2008 roku swe solidne fundamenty i pod względem dynamiki zajmuje dziś czołowe miejsce wśród krajów Unii, z PKB po trzech kwartałach równym 5,5 proc., zharmonizowanym bezrobociem na poziomie 6,5 proc., dynamiką produkcji przemysłowej ok. 6 proc. i 4 procentową inflacją. To, w dużej mierze, te przesłanki skłoniły rząd do przyjęcia planu przystąpienia Polski do strefy euro w 2012 roku, co było jedną z lepszych informacji, wg ekspertów, jakie ze sfer rządowych popłynęły do przedsiębiorców. Kolejne to – idące w dobrym kierunku, choć niewystarczające – zmiany w przepisach normujących zasady partnerstwa publiczno-prywatnego oraz dobra, ale również zbyt płytka, nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Jak podkreśla KPP, rząd przygotował dobry budżet na rok 2009 i, dowodząc odpowiedzialności, skorygował jego główne wskaźniki nie naruszając makroekonomicznej konstrukcji. Jednak konfrontując roczne dokonania rządzącej koalicji z zapowiedziami działań stymulujących rozwój przedsiębiorczości i mających realizować zasadę „po pierwsze – gospodarka”, nie tylko pracodawcy odczuwają spory niedosyt. Wśród przyjętych przez Sejm w 2008 roku blisko 500 ustawach, brak jest tak ważnych dla gospodarki, jak: ustawa o finansach publicznych, nowa ustawa o VAT, czy rozwiązania upraszczające podatki. Nie przygotowano reformy systemu finansów publicznych, zaniechano reformowania KRUS, zaś dokonania specjalnej komisji „Przyjazne państwo”, w opinii KPP, nie dość, że nie są imponujące, to nawet trudno je uznać za umiarkowanie dobre.

KPP zdecydowanie nie satysfakcjonowały przeobrażenia w polskiej infrastrukturze. Symboliczną ich miarą jest „rozwiązanie” problemu budowy fragmentu obwodnicy Augustowa mającego przeciąć Dolinę Rospudy. We wrześniu mieszkańcy tego miasta po raz kolejny blokowali drogę krajową nr 8, protestując przeciw opieszałości władz państwowych. Te, w grudniu, wreszcie podjęły decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował o uchyleniu pozwolenia na budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. I tak historia zatoczyła koło i powróciliśmy do punktu wyjścia.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Bilans płatniczy UE X 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: