eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Piractwo internetowe: Polska na 6 miejscu

Piractwo internetowe: Polska na 6 miejscu

2008-12-07 00:01

Piractwo internetowe: Polska na 6 miejscu

Liczba udostępnień (wg kategorii aplikacji) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polscy użytkownicy Internetu bardzo chętnie udostępniają pirackie pliki do ściągnięcia w sieciach P2P - wynika z "Raportu na temat gospodarki czarnorynkowej" przygotowanego przez firmę Symantec. Polska zajęła 6. miejsce w światowym rankingu ilości udostępnianych plików (5% wszystkich udostępnień), wyprzedzając takie kraje, jak: Francja, Szwecja, Holandia i Australia.

Przeczytaj także: Cyberprzestępcy coraz częściej współpracują

„Nasz raport wskazuje, że wysoki poziom piractwa w sieci może być zależny nie tylko od dochodów użytkowników, ale przede wszystkim od szybkości Internetu i liczby użytkowników do niego podłączonych” – powiedział Piotr Chrobot, Country Manager w firmie Symantec Polska – „Zaskakujące może się wydawać odległe miejsce Chin, które posiadają jedną z największych liczb internautów z szerokopasmowym dostępem, a zajęły dopiero 34 pozycję. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że w wielu krajach wciąż większą popularnością cieszą się pirackie programy sprzedawane na fizycznych nośnikach CD/DVD. W Polsce internauci najwidoczniej wolą korzystać ze stale rosnącej przepustowości łącz do ściągania aplikacji na własny komputer”.

fot. mat. prasowe

Liczba udostępnień (wg kategorii aplikacji)

Liczba udostępnień (wg kategorii aplikacji)

Z raportu wynika, że najczęściej udostępnianą aplikacją są gry na komputery PC, które stanowią aż 49% wszystkich nielegalnych programów w sieci BitTorrent. Gdyby oszacować wartość wszystkich nielegalnych gier w tej sieci P2P w okresie trzech miesięcy, to wyniosłaby ona ponad 8 milionów dolarów. Duży wkład w upowszechnianiu pirackich gier mają także Polscy użytkownicy. Aż 8% wszystkich udostępnianych plików z grami PC pochodzi z Polski, co daje nam drugie miejsce na świecie! Na pierwszym miejscu znalazły się Stany (14%), na trzecim Brazylia (7%).

Sieci P2P zostały zaprojektowane z myślą o szybkiej wymianie legalnych plików między użytkownikami.

fot. mat. prasowe

10 pierwszych krajów (wg liczby udostępnionych plików)

10 pierwszych krajów (wg liczby udostępnionych plików)

Rozwój cyberprzestępczości

Cyberprzestępcy rozwinęli globalny rynek, na którym regularnie dokonuje się zakupów i sprzedaży danych pochodzących z kradzieży oraz usług powiązanych z oszustwami, wartych miliardy dolarów. To kolejny wniosek firmy Symantec z „Raportu na temat gospodarki czarnorynkowej”.

Jak zauważają autorzy raportu, zróżnicowana pod względem geograficznym gospodarka czarnorynkowa umożliwia przestępcom generowanie milionów dolarów przychodów. Jest to samodzielnie utrzymujący się system, w którym można zakupić narzędzia ułatwiające oszustwa i kradzieże, a następnie sprzedać skradzione informacje uzyskane przy użyciu tych instrumentów. Przestępcy działający w sieci należą zarówno do swobodnie powiązanych ze sobą zespołów osób, jak i do wyrafinowanych grup, które kierują się tym samym celem — osiągnięciem przychodów. Regionalna lokalizacja serwerów czarnorynkowych ma zróżnicowany charakter i stale podlega zmianom w celu utrudnienia ich wykrycia. Podczas okresu ujętego w sprawozdaniu największą liczbę takich serwerów odnotowano w Ameryce Północnej (45 procent łącznej liczby), w regionach Europy/Bliskiego Wschodu/Afryki (38 procent) i Azji/Pacyfiku (12 procent), a także Ameryki Łacińskiej (5 procent).

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: