eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Doradztwo inwestycyjne w biurze maklerskim

Doradztwo inwestycyjne w biurze maklerskim

2008-11-20 13:56

Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie dla początkujących


Rekomendacja to raporty, analizy lub innego rodzaju informacje zalecające lub sugerujące bezpośrednio lub pośrednio zachowanie inwestycyjne co do jednego lub kilku instrumentów finansowych lub emitenta instrumentu finansowego, w tym opinie odnoszące się do bieżącej lub przyszłej wartości albo ceny tegoż instrumentu. W rekomendacji wskazane są kierunki zachowań inwestora: kupuj, sprzedaj, trzymaj, z ewentualnym podaniem horyzontu czasowego inwestycji.

Tak rozumianą rekomendację może przygotować: niezależny analityk, firma rekomendująca (firma inwestycyjna), instytucja kredytowa (bank), inny podmiot którego przedmiotem działalności jest sporządzanie rekomendacji, osoba fizyczna zatrudniona w tych instytucjach, inny podmiot jeżeli zawiera bezpośrednie zalecenie podjęcia określonych działań przez inwestora.

Każda rekomendacja ma swoją stałą zawartość identyfikacyjną i merytoryczną. Identyfikacja pozwala stwierdzić kto i kiedy sporządził rekomendację oraz kto jest jej adresatem, i podaje wykaz rekomendacji tego samego instrumentu finansowego wykonanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy wraz z zawartymi tam wskazaniami dotyczącymi zachowania inwestora. Kwintesencja rekomendacji (treść merytoryczna) powinna opierać się na co najmniej dwóch metodach wyceny instrumentów finansowych: analizie fundamentalnej i analizie technicznej. Na ich podstawie rekomendujący formułuje przewidywania, prognozy i projekcje cenowe co do zachowań instrumentu finansowego. To co sugerowane jest inwestorom w kwestii zachowań inwestycyjnych musi być obiektywne, rzetelne i przygotowane z najwyższą starannością. Stąd w treści rekomendacji trzeba ujawnić wszelkie powiązania występujące między emitentem a sporządzającym rekomendację np. zaangażowanie kapitałowe rekomendującego w instrument finansowy będący przedmiotem analizy, zawarcie umowy o oferowanie czy o submisję, uczestnictwo w organach spółki i in. Do czasu udostępnienia rekomendacji otoczeniu nie wolno jej ujawniać, wykorzystać w zleceniach pracowników jednostki organizacyjnej rekomendującej ani udostępniać osobom trzecim.

Doradztwo inwestycyjne to przygotowanie i przekazanie oznaczonemu adresatowi pisemnej lub ustnej rekomendacji nabycia lub zbycia określonych maklerskich instrumentów finansowych albo powstrzymanie się od zawarcia transakcji dotyczącej tych instrumentów. Rekomendacja udzielana inwestorowi w ramach tej usługi uwzględnia jego indywidualne potrzeby, posiadaną przez niego wiedzę i doświadczenie w inwestowaniu, jak również sytuację finansową i skłonność do ponoszenia ryzyka. Świadczenie usługi doradztwa inwestycyjnego związane jest z zawarciem pisemnej umowy między inwestorem a firmą inwestycyjną. Umowa może dotyczyć zarówno jednorazowo wykonanej usługi doradztwa, jak i doradztwa świadczonego przez określony z góry czas lub ciągle. Doradca inwestycyjny używa jednoznacznych sformułowań: kup, sprzedaj, wstrzymaj się od inwestycji, wskazując inwestorowi sposób zachowania się na rynku.

Zlecenia do dyspozycji maklera (DDM) to oferta dla klientów, którzy nie dysponują czasem na wnikliwą analizę i obserwacje notowań ciągłych, umożliwiające złożenie zlecenia w momencie kiedy papier wartościowy osiągnie pożądaną cenę. W takiej sytuacji inwestor może pozostawić decyzję o złożeniu zlecenia uprawnionemu maklerowi — wyłącznie maklerowi rekomendującemu — określając ramowe warunki realizacji tego zlecenia:
  • stop limit — kurs rynkowy papieru wartościowego osiągnie lub przekroczy próg podany w zleceniu,
  • stop indeks limit — poziom wybranego indeksu osiągnie lub przekroczy poziom warunkowy,
  • średnia cena,
  • maksymalna wartość — łączna suma wartości zlecania nie może przekroczyć wartości podanej w zleceniu,
oraz inne na warunkach ustalonych indywidualnie lub wyznaczonych przez dom maklerski.
Przeczytaj także: Usługi maklerskie 2009 Usługi maklerskie 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: