eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oszczędzanie regularne u 7% Polaków

Oszczędzanie regularne u 7% Polaków

2008-11-04 13:23

Oszczędzanie regularne u 7% Polaków

Komu najbardziej Pan(i) ufa w kwestiach związanych z inwestowaniem i oszczędzaniem? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według badań przeprowadzonych przez Pentor z okazji Tygodnia Dla Oszczędzania wynika, że 42% Polaków nie boi się kryzysu finansowego. Równocześnie tylko 14% naszych obywateli planuje wydatki na okres dłuższy niż jeden miesiąc. Co ważne Polacy nie lubią ryzykować w inwestycjach finansowych, ale nadal ich wiedza o finansach nie opiera się o merytoryczne materiały czy opinie fachowców.

Przeczytaj także: Oszczędności ma 38 proc. Polaków

Według badania większość Polaków (62%) uważa, że warto oszczędzać. Mimo tej deklaracji Polacy rzadko oszczędzają - ponad połowa Polaków wydaje wszystko na bieżące potrzeby, z kolei tylko 7% odkłada pieniądze regularnie. Skala oszczędzania związana jest z:
  • wiekiem – osoby starsze wydają wszystko na bieżące potrzeby, podczas gdy osobom poniżej 60 roku życia udaje się coś zaoszczędzić;
  • wykształceniem i dochodem - im wyższe wykształcenie i dochód tym wyższa skłonność do oszczędzania;
  • przynależnością do klasy społecznej – osoby z klasy A i B oszczędzają częściej.
  • Jeżeli chodzi o psychografię, to „dojrzali” oszczędzają częściej niż inne grupy.
Z analiz wynika, że prawie połowa Polaków kieruje się własną intuicją w decyzjach o tym, jak oszczędzać. W przypadku źródeł zewnętrznych najwięcej osób kieruje się opinią znajomych i rodziny (szczególnie na tym źródle polegają „swojacy”). Powyższe podejście może być związane z zaufaniem w kwestiach inwestowania i oszczędzania – 44% Polaków deklaruje, że nie ufa nikomu (częściej – wiek 30-49 oraz powyżej 60 lat, niższe dochody, „dojrzali”, „sceptycy” i „sfrustrowani”), zaś co trzeci Polak ufa rodzinie i znajomym (częściej kobiety, w wieku do 29 lat, mieszkańcy wsi, wykształcenie podstawowe i średnie, „zdobywcy” i „swojacy”). Osoby z wyższym wykształceniem częściej ufają fachowcom (pracownikom banków, ekspertom).

fot. mat. prasowe

Komu najbardziej Pan(i) ufa w kwestiach związanych z inwestowaniem i oszczędzaniem?

Komu najbardziej Pan(i) ufa w kwestiach związanych z inwestowaniem i oszczędzaniem?

Jak podaje Pentor Polacy deklarują, że powodzenie w oszczędzaniu zależy głównie od ich własnych decyzji (59%), jedynie 5% wskazało na sytuację gospodarczą w kraju a 4% na sytuację gospodarczą na świecie. Ponadto 42% Polaków sądzi, że zawirowania na rynkach finansowych nie będą miały żadnego wpływu na wysokość ich oszczędności, zaś 41% sądzi, że wpłyną one negatywnie.

Jak wynika z badań, jeżeli chodzi o bezpieczne sposoby oszczędzania, to Polacy głównie wskazują inwestowanie w nieruchomości i ziemię, konto osobiste i trzymanie gotówki w domu. Tę ostatnią opcję relatywnie częściej wskazywały osoby z wykształceniem podstawowym, mieszkańcy Warszawy i wsi, osoby z klasy społecznej B oraz wszystkie segmenty poza „dojrzałymi”. Z kolei inwestowanie w ziemię lub nieruchomości jest opcją bezpieczną częściej dla osób o wyższym dochodzie rodzinnym.

Prawie jedna trzecia respondentów (27%) zastanawia się nad powiększeniem swojej emerytury w przyszłości, zaś 43% nie zastanawia się nad tym (albo nie ma to dla nich znaczenia, albo ich to nie interesuje). Podobnie jak w przypadku oszczędzania najbezpieczniejszym sposobem powiększania emerytury jest inwestowanie w ziemię (18%). Kolejnym wymienianym sposobem był dodatkowy etat – częściej wskazywany przez kobiety, mieszkańców wsi oraz osoby w wieku przedemerytalnym (50-59 lat).

Według badań ponad jedna trzecia Polaków (35%) nie planuje większych wydatków. Częściej są to:
  • osoby młodsze - najprawdopodobniej z racji tego, że niektórzy z nich nie prowadzą jeszcze własnych gospodarstw domowych,
  • osoby powyżej 60 roku życia,
  • osoby z wykształceniem poniżej wyższego,
  • osoby o dochodach do 1000 PLN,
  • robotnicy, studenci, emeryci oraz bezrobotni.
  • Jeżeli chodzi o profil psychograficzny częściej są to „sfrustrowani” (ze względu na konsumpcyjny styl bycia) oraz „tradycjonaliści” (ze względu na swoją bezradność).
Planowanie większych wydatków pokrywa się z okresem wypłacania pensji w Polsce (34% planuje większe wydatki z miesięcznym wyprzedzeniem).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: