eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Wprowadzenie euro: harmonogram gotowy

Wprowadzenie euro: harmonogram gotowy

2008-10-29 13:43

W dniu 28 października 2008 roku Rada Ministrów zaakceptowała Mapę drogową przyjęcia euro przez Polskę, przedłożoną przez ministra finansów.

Przeczytaj także: Wspólna waluta euro: potrzebne reformy

Intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji, co będzie świadczyć o osiągnięciu przez naszą gospodarkę dojrzałości niezbędnej do udziału w europejskim obszarze jednowalutowym. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN – na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r. i stanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarczą i Walutową.

Przyjęcie przez Polskę euro będzie wiązało się z koniecznością wprowadzenia wielu zmian w prawie krajowym służących zapewnieniu zgodności regulacji krajowych z postanowieniami Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz statutem ESBC i EBC (prawne kryterium konwergencji), a także stworzeniu ram prawnych do procesu wymiany złotego.

Proces przygotowań do przyjęcia przez Polskę euro podzielono na cztery etapy:
  • pierwszy – przed włączeniem złotego do ERM II;
  • drugi – od włączenia złotego do ERM II do decyzji Rady ECOFIN o uchyleniu derogacji;
  • trzeci – od decyzji Rady ECOFIN o uchyleniu derogacji do momentu przystąpienia do strefy euro;
  • czwarty – wprowadzenie euro do obiegu i wycofanie z niego złotego.
Przyjęcie euro leży w strategicznym interesie naszego kraju. Chodzi o korzyści wynikające z udziału w jednolitym obszarze walutowym związane z wyeliminowaniem ryzyka kursu walutowego, redukcją kosztów transakcyjnych i rozwojem handlu zagranicznego. Przyczyni się ono do zwiększenia napływu inwestycji bezpośrednich oraz łatwiejszego dostępu polskich przedsiębiorstw do głębokiego rynku kapitałowego Wspólnoty. Wejście Polski do strefy euro oznaczać będzie również pełniejsze włączenie naszego kraju w struktury gospodarcze i decyzyjne Unii Europejskiej.

Zdaniem PKPP Lewiatan eliminacja możliwości wystąpienia kryzysu walutowego, dzięki wstąpieniu do strefy euro to szczególnie ważny czynnik z dzisiejszej perspektywy, bowiem obecne osłabienie złotego i wahania jego kursu wobec euro i innych walut wpływają na wzrost ryzyka działalności gospodarczej. Wspólna waluta to również nowe możliwości finansowania działalności przez przedsiębiorstwa, otwiera dostęp do światowych oszczędności.

Jednakże problem, jaki dostrzegają eksperci, polega na tym, że aby „Mapa drogowa” mogła być realizowana niezbędna jest zmiana Konstytucji RP, a tym samym konieczna jest zgoda wszystkich opcji politycznych na wejście do strefy euro wg przedłożonego przez rząd harmonogramu. Dzisiaj takiej zgody nie ma. Dlatego PKPP Lewiatan uważa, że stosunek polityków do „Mapy drogowej” będzie dla nich testem współdziałania w okresie, gdy losy naszej gospodarki od tego współdziałania zależą. Jeżeli nie będzie woli politycznej wprowadzenia Polski do strefy euro wg zaplanowanego przez rząd harmonogramu, będzie to oznaczało świadome wystawienie rodzimej gospodarki na bardzo duże ryzyko.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: