eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Bank Światowy a wzrost cen żywności

Bank Światowy a wzrost cen żywności

2008-10-28 13:53

Wysokie ceny żywności i paliw przyczynią się do zwiększenia liczby ludzi niedożywionych o 44 miliony na całym świecie w 2008 r., co w sumie da liczbę 967 milionów - wynika z raportu Banku Światowego.

Przeczytaj także: UE chce osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju

Mimo, że wzrost cen żywności i paliw uspokoił się w ostatnich miesiącach, ceny nadal pozostają na dużo wyższym poziomie niż w 2007 roku i nie ma zbyt wielu sygnałów, by miały się znacząco zmniejszyć - na co wskazuje jedna z tez raportu, zatytułowanego "Rising food and fuel prices: addressing the risks to future generations" ("Rosnące ceny żywności i jedzenia narażą przyszłe pokolenia").

Biedne rodziny na całym świecie żyją na krawędzi przetrwania, co wywołuje niepowetowane szkody zdrowotne milionów dzieci. Zredukowanie wydatków przez rodziny, jest także poważnym zagrożeniem dla edukacji biednych dzieci.

"Podczas gdy w państwach rozwiniętych ludzie skupiają się na kryzysie finansowym, wielu zapomina, że w rozwijających się dopiero krajach gwałtownie zwiększa się kryzys ludzkości. Sprawia to iż najuboższe grupy społeczne żyją na krawędzi przetrwania" - powiedział Robert B. Zoellic - World Bank Group President. "Kryzys finansowy może tylko utrudnić rozwijającym się państwom ochronę osób bezbronnych od skutków rosnących cen żywności i paliw."

Raport, który został zaprezentowany w niedzielę 12 października Komitetowi Rozwoju, na dorocznym spotkaniu Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (ang. International Monetary Fund - IMF), wskazuje, że kryzys żywności i paliw może przynieść długoterminowe konsekwencje dla biednych ludzi i krajów. Niedożywione dzieci mają mniejsze szanse stać się zdrowymi, dorosłymi członkami społeczeństwa, którzy wydajnie przyczynią się do wyciągnięcia siebie i swojego kraju z ubóstwa.

Według raportu, najważniejsze priorytety to:
  • Uczynienie istniejących programów transferów gotówkowych (i bezgotówkowych) bardziej szczodrymi;
  • Dostarczanie pożywienia noworodkom i kobietom w ciąży;
  • Rozszerzanie tzw. "niepieniężnych" programów dystrybucji żywności włączając programy żywienia w szkołach i dystrybucję żywności bogatej w wartości odżywcze, wzmocnionej kalorycznie;
  • Stosowanie rezygnacji z zapłaty oraz odpowiedniej polityki cenowej i innych form mających na celu dotowanie biednych;
  • Wprowadzenie dodatkowych środków zapobiegających wyrzucaniu dzieci ze szkół, jak wspomniane już rezygnacja z opłat, dotacje wprowadzane do szkół lub też transfery gotówkowe;
Raport wykazał również, że rozlokowanie potrzebnych wielkości budżetowych do sfinansowania rozwoju bezpiecznych programów sieciowych, może wymagać obcięcia mniej istotnych wydatków w innych obszarach. Raport podkreśla jednak, iż dobrze skonstruowane sieciowe programy nie muszą być drogie by działać efektywnie. Programy, które odniosły największe sukcesy na świecie kosztowały mniej niż 1% PKB, państw, które je realizowały. Co więcej, inwestowanie w sieciowe programy wyposaży rządy państw w oręż do rozwiązania nie tylko obecnego kryzysu ale i przyszłych.

W maju 2008 r., Bank Światowy wydał 1.2 miliarda USD błyskawicznie finansując ułatwienia, które pomogły biednym krajom uporać się z kryzysem żywnościowym. Od tamtej pory zaangażowano około 850 milionów USD finansując nasiona, uprawę roślin i programy żywnościowe. W kwietniu 2008 r., Zoellick wezwał do zawarcia "New Deal for Global Food Policy" ("Nowej Umowy w sprawie Polityki Żywieniowej"), która ma zawierać krótko -, średnio - i długoterminowe środki zaradcze, dostarczające natychmiastową pomoc ludziom biednym i rolnikom w czasie wzrostu produkcji żywności.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: