eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy budowlane: leasing wspiera rozwój

Firmy budowlane: leasing wspiera rozwój

2008-10-09 14:06

Najdynamiczniej rozwijającym się segmentem leasingowanych ruchomości są niezmiennie środki transportu. Tuż za nimi plasują się maszyny przemysłowe. Aż 32 proc. wyleasingowanych w I półroczu 2008 roku urządzeń - jak informuje Związek Przedsiębiorstw Leasingowych - stanowi różnego typu sprzęt budowlany.

Przeczytaj także: To już moda na leasing wózków widłowych?

Dobra koniunktura rynku budowlanego w Polsce wciąż trwa, ku uciesze inwestorów budowlanych analitycy nie zapowiadają spadku w najbliższych latach. Główny Urząd Statystyczny oszacował, że tylko w I kwartale 2008 roku do użytku oddano 35,1 tysiąca mieszkań, a na 50,6 tysięcy wydano pozwolenia na budowę. Pod uwagę trzeba wziąć także budynki niemieszkalne oraz inne obiekty inżynierii lądowej i wodnej, w tym powstające hale sportowe, m.in.: na Euro 2012. Tak ogromne zapotrzebowanie rynku nierzadko wymusza na przedsiębiorcach budowlanych modernizację systemu pracy – głównie poprzez zakup nowych maszyn.

Wiele spośród funkcjonujących na rodzimym rynku przedsiębiorstw budowlanych stanowią firmy z sektora MSP. Dla nich zakup gotówkowy jest bardzo często niemożliwy, może bowiem doprowadzić do nieodwracalnego w skutkach nadwyrężenia firmowych funduszy. Wówczas najbardziej optymalną alternatywą – bo zwykle tańszą niż kredyt bankowy – jest leasing. Leasing bowiem charakteryzuje się uproszczoną procedurą oceny ryzyka w stosunku do tradycyjnego kredytu. Automatycznie krótszy staje się okres decyzyjny, a dane przedsiębiorstwo szybciej otrzymuje konieczny sprzęt. Przedsiębiorca nie naraża się więc na straty z tytułu zaniedbanych zleceń i realnie rozwija swoją firmę.

O dopięcie umowy leasingu na przysłowiowy guzik zatroszczy się leasingodawca. Co więcej dzięki wieloletniej współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, finansujący zaoferuje leasingobiorcy korzystne stawki ubezpieczenia, a nawet wspomoże przy likwidacji ewentualnej szkody. Taki stan rzeczy znacznie ograniczy nie tylko nakłady pieniężne, ale też wysiłek oraz czas korzystającego.

Bardzo istotne dla rozwoju każdej firmy, a więc także przedsiębiorstwa budowlanego są korzyści podatkowe. Zgodnie z umową leasingu wszystkie płatności wynikające z leasingu są dla korzystającego kosztem uzyskania przychodów pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania. Oczywiście jeśli strony umowy zdeklarują, że odpisy amortyzacyjne leżą po stronie leasingodawcy.

Leasing jest dla branży budowlanej swoistą receptą na poprawę płynności finansowej. Przedsiębiorca pokrywa comiesięczne należności z bieżących przychodów, które nie byłyby możliwe bez eksploatacji leasingowanej maszyny.

Warto zauważyć, że przez cały okres umowy leasingowana maszyna należy do leasingodawcy, tym samym stając się elementem zabezpieczenia transakcji. Oczywiście poza standardowym gwarancją, jaką jest weksel wystawiony przez korzystającego.

Z tego samego powodu leasingobiorca może zaangażować posiadany kapitał w inną sferę działalności swojej firmy – leasing nie obciąża firmowych funduszy.

Niewątpliwie jednak największą zaletą leasingu, która bezpośrednio rzutuje także na rozwój przedsiębiorstw budowlanych, jest elastyczność. Wynika ona bowiem z możliwości dopasowania opłat leasingowych do sytuacji finansowej danej firmy czy do indywidualnych potrzeb korzystających, np. sezonowości przychodów w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorcy budowlani mogą zatem zharmonizować system spłaty do przewidywanych dochodów, np. zmniejszyć raty w okresie zimowym, kiedy prace budowlane są utrudnione. Zwrot ku realnym potrzebom klientów czyni leasing przyjaznym narzędziem finansowania.

Inwestycje w branży budowlanej wyróżnia dosyć wysoka wartość urządzeń. Jednak dzięki zaletom płynącym z leasingu, w tym przede wszystkim zwrotowi w kierunku klienta, przedsiębiorcy budowlani mogą ze spokojem inwestować w rozwój swoich firm. Dzięki leasingowi firmowe inwestycje idą w parze z lepszą pozycją firmy.

oprac. : LeasingRozwija.pl LeasingRozwija.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: