eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Cięta riposta w rozmowie: jak nie dać się stłamsić?

Cięta riposta w rozmowie: jak nie dać się stłamsić?

2008-10-01 13:53

Na pewno znasz to uczucie: ktoś zachował się wobec ciebie niegrzecznie, zranił ostrym słowem, a ciebie to kompletnie zaskoczyło. Pustka w głowie. Rozpaczliwie szukasz jakiejś odpowiedzi, która pozwoli zachować ci resztki godności, ale nic nie przychodzi. A napastnik odchodzi bawiąc się w najlepsze. Czy możesz coś zrobić, żeby następnym razem taka sytuacja się nie powtórzyła?

Przeczytaj także: Sztuka mówienia zanika

Pomoże ci w tym prosta procedura, którą opisał w swojej książce pt. „Szermierka słowna — 100 rad mistrzów ciętej riposty” Matthias Nollke (Wydawnictwo Flashbook.pl, 2008).

Na początek przestań się obwiniać. Twój brak odpowiedzi na bezczelny atak słowny jest naturalny. Po prostu sytuacja cię zaskoczyła. Trudno przewidzieć, że np. pracownik sklepu z definicji przyjazny i pomocny nagle stanie się grubiańskim łobuzem (już łatwiej przewidzieć, że staruszka która poluje na miejsce siedzące w autobusie okaże się jędzą). Taki ktoś nie pasuje do typowego obrazu, do którego większość z nas jest przyzwyczajona. Ponieważ masz niewiele lub w ogóle nie masz doświadczeń z radzenia sobie z gburowatymi sprzedawcami, nie możesz skorzystać z gotowej odpowiedzi przechowywanej w głowie. Po prostu jej nie posiadasz. Twój mózg będzie zatem musiał opracować rozwiązanie od samego początku — a to jest trudne. W dodatku utrudniasz mu to zadanie jeszcze bardziej, ponieważ chcesz dostać rozwiązanie już teraz, natychmiast. Chcesz zdążyć z ciętą ripostą, aby odpłacić pięknym za nadobne i uratować swój wizerunek. Czujesz własną słabość. Walczysz do końca, ale to tylko przyspiesza nieuchronną porażkę — mózg przegrzewa się i poddaje, a ty wpadasz w stres.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to się przygotować. Przygotuj sobie zawczasu kilka dyżurnych odzywek i przećwicz korzystanie z nich. Przygotowane wcześniej odpowiedzi nie muszą być super trafne i błyskotliwe. Chodzi o to, żeby twoja reakcja była błyskawiczna — wtedy nie dasz się stłamsić i nie będziesz myśleć o sobie jako o przegrańcu. Kilka popularnych odzywek, które się sprawdzają, to:
  • „Ta rozmowa jest poniżej mojej godności”.
  • „I twoją matkę też”.
  • „Nie odpowiadam na głupie pytania”.
  • „To takie rzeczy piszą w poradniku dla opornych?”.
  • „Jak długo nad tym myślałeś?”.
  • „Moja babcia wymyśliłaby coś zabawniejszego”.
  • „Już to słyszałem w zeszłym tygodniu”.
  • „To akurat mnie nie dotyczy”.
  • „Co ty się na tym znasz”.
  • „I co z tego?”.
  • „To nie mój problem”.
Nawet jeśli nie wykorzystasz żadnej z przygotowanych odzywek, będziesz czuć się pewniej z takim arsenałem pod ręką. I gdy cię ktoś wtedy zaatakuje słownie, nie podkulisz ogona ani nie wpadniesz w panikę. Będziesz gotów stawić czoło prześladowcy.

Druga rzecz to pamiętać, że zawsze masz możliwość wycofać się z sytuacji. Bez sensu jest wdawać się w wymianę argumentów z lumpem na przystanku, jeśli właśnie nadjeżdża twój autobus. Nie szukaj błyskotliwej riposty, po prostu powiedz że to jest nie do przyjęcia i odejdź. Zdecydowanie i z klasą.
Przeczytaj także: Przebojowy jak introwertyk Przebojowy jak introwertyk

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: