eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Waloryzacja rent i emerytur - zmiany

Waloryzacja rent i emerytur - zmiany

2008-10-01 13:55

Dnia 30 września 2008 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Przeczytaj także: Ustawa o emeryturach i rentach z FUS do wymiany?

Projekt zakłada zmianę trybu negocjacji wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części uzależnionej od realnego wzrostu płac. Zgodnie z nowymi przepisami, coroczne rozmowy na ten temat rozpoczynać się będą w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację, po przedstawieniu partnerom społecznym prognoz makroekonomicznych, w tym planowanego wzrostu inflacji. W bieżącym roku negocjacje rozpoczną się 14 dni od wejścia w życie ustawy, a przed uchwaleniem budżetu państwa na 2009 r. Przyjęte rozwiązania są efektem porozumienia osiągniętego w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Ponadto zaproponowano, aby osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub zespół oświatowy, na podstawie przepisów o systemie oświaty, traktowane były w zakresie ubezpieczeń społecznych identycznie jak osoby prowadzące działalność pozarolniczą.

Kolejna zmiana dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą i zawierających umowy o pracę nakładczą. Będą one mogły podlegać identycznym regułom ubezpieczeniowych jak osoby zawierające umowy zlecenia. Przedsiębiorcy opłacaliby jednakową składkę z tytułu działalności gospodarczej, niezależnie od dodatkowo zawartej umowy. Przewiduje się, że rozwiązanie to wyeliminuje zawieranie fikcyjnych umów o pracę nakładczą tylko w celu obejścia przepisów ubezpieczeniowych.

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano, by emerytowani żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych, pobierający emeryturę „mundurową”, mieli możliwość otrzymywania emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, na zasadach i w wysokości określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (wymagany 25-letni okres składkowy oraz 65 lat życia). Na tych samych zasadach o świadczenia pieniężne z FUS mogliby ubiegać się członkowie rodzin emerytowanych żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych po ich śmierci. W przypadku przyznania tej emerytury wypłata świadczenia „mundurowego” zostałaby wstrzymana.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: