eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Wystąpienia publiczne a kultura osobista prelegenta

Wystąpienia publiczne a kultura osobista prelegenta

2008-10-07 14:01

Na udane wystąpienie publiczne, prezentację lub przemówienie składa się wiele elementów. Podstawową sprawą jest mieć do powiedzenia coś interesującego dla słuchaczy. Przydadzą się też zrozumiałe i miłe dla oka slajdy. Wszystko to jednak na nic, gdy mówca nie będzie w stanie zapanować nad swoim zachowaniem. Oto 10 najczęstszych błędów w zachowaniu prelegentów oraz wskazówki jak ich uniknąć.

Przeczytaj także: Sztuka prezentacji, czyli jak dotrzeć do odbiorcy?

błąd 1 — mówienie do tablicy

Stój zawsze przodem lub bokiem do widowni. Wtedy głos najlepiej się rozchodzi i słuchacze są w stanie zrozumieć o czym mówisz. Gdy się odwrócisz, głos jest stłumiony i najlepiej rozumie cię wtedy tablica na której właśnie piszesz. Jeśli chcesz napisać coś na flipcharcie, który stoi za tobą, przestań mówić i wtedy pisz. Nie martw się o słuchaczy. Nie zaczną się nudzić, chyba że zaczniesz przepisywać na tablicy „Pana Tadeusza”. W milczeniu napisz to co chcesz, odwróć się i kontynuuj.

błąd 2 — pozowanie do fotografii klasowej

Czasem zdarzy się, że występujesz równocześnie z innym osobami. Prowadzisz szkolenie z koleżanką lub wspólnie z kolegą z działu prezentujecie wasz nowy projekt. Podstawowa zasada — nie zasłaniaj tej drugiej osoby. Nie pchaj się do pierwszego rzędu. Zasłanianie innej osoby przeszkadza publiczności w śledzeniu treści prezentacji, ponieważ publiczność zamiast skupiać się na przekazie, koncentruje się na ruchu lub na zgadywaniu co robi osoba z tyłu. Zasłanianie sobą drugiego mówcy jest też źle odbierane („o, facet ma parcie na szkło”) i może zepsuć całą reputację jaką posiadasz wśród słuchaczy, zwłaszcza jeśli ta druga osoba jest im bardziej znana lub bardziej przez nich lubiana.

błąd 3 — lans podczas prezentacji zespołowej

Gdy występujesz z drugą osobą, robisz to na dobre i na złe. Oznacza to, że nie możesz lansować się kosztem tej osoby. Jeśli mówi ona, musisz poświęcić jej swoją uwagę. Nie pisz w tym czasie na tablicy informacji do kolejnego segmentu spotkania, nie segreguj notatek, nie stukaj w klawiaturę, nie reguluj rzutnika. Te działania ogromnie dekoncentrują widownię, która nie wie na kogo ma patrzeć i w efekcie przestaje słuchać. Jeśli i ty będziesz patrzeć na mówiącego kolegę, publiczność podąży za twoim wzrokiem i skupi się na tym, co chcecie jej przekazać. Ponadto unikniesz w ten sposób podejrzenia o nadmierne lansowanie się kosztem drugiej osoby. Publiczność nie lubi takich mówców, a tym bardziej nie lubią ich inni prelegenci.

błąd 4 — efekt prelegenta bez spodni

Niepewni siebie prelegenci lubią otaczać się różnymi przedmiotami. Mogą to być zarówno własne rekwizyty związane z tematem wystąpienia, jak i miejscowe wyposażenie, na czele z komputerami, rzutnikami, statywami od mikrofonów, mównicami i stołami prezydialnymi. Te ostatnie są szczególnie zdradliwe, ponieważ po pierwsze skracają twoją postać, po drugie wywołują skojarzenia z serią żartów o prezenterach telewizyjnych prowadzących program bez spodni/spódnicy. Umieść rekwizyty za sobą lub obok siebie. Twoja cała sylwetka i gestykulacja pomogą ci przekonać słuchaczy o twoim zainteresowaniu tematem, uczciwym podejściu do wystąpienia oraz osobistych zdolnościach (pewności siebie).

błąd 5 — człowiek-orkiestra

Jeśli w czasie wystąpienia chcesz wydać inny dźwięk niż mowa (pstrykasz palcami, klaszczesz, rzucasz czymś, uruchamiasz jakieś urządzenie, śmiejesz się), przerwij na tę chwilę mówienie i zrób to co chcesz zrobić. Albo mówisz, albo pstrykasz. Nie jesteś na jarmarku. Tylko tam publiczność oczekuje i oklaskuje człowieka-orkiestrę, który gra równocześnie na kilku instrumentach. W innych sytuacjach jarmarczne sztuczki zupełnie nie pasują, ponieważ nie budują twojej reputacji jako eksperta. Jako showmana zresztą też nie.

błąd 6 — pokazywanie wszystkich asów od razu

W wystąpieniach biznesowych zbędne rekwizyty rozpraszają uwagę widowni, odwracają ją od twojej osoby i tego co jej przekazujesz. Jeśli akurat nie używasz rekwizytu, ukryj go przed wzrokiem publiczności, Wyjmij go tuż przed użyciem, a potem od razu z powrotem schowaj. W teatrze strzelba powieszona na ścianie w pierwszym akcie musi wystrzelić w ostatnim — i tam jest to dobra zasada, ponieważ wciąga w akcję sztuki. Ty raczej postępuj jak sztukmistrz, który pokazuje pusty kapelusz tuż przed wykonaniem sztuczki, a nie pół godziny wcześniej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: