eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Ustawa o służbie medycyny pracy wg Lewiatana

Ustawa o służbie medycyny pracy wg Lewiatana

2008-09-21 11:21

W związku z trwającymi pracami parlamentarnymi w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Zdrowia nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy (druk sejmowy 261), Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się z prośbą do Ministra Zdrowia o przeanalizowanie zgłoszonych przez stronę pracodawców na posiedzeniach Podkomisji nadzwyczajnej, zastrzeżeń dotyczących kontrowersyjnych zapisów projektu ustawy.

Przeczytaj także: Opieka medyczna dla pracowników: jak wybrać?

PKPP Lewiatan przypomina, że projekt nowelizacji ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 oraz z 2006 r. Nr 141, poz. 1011) jest efektem rozwiązań wypracowanych podczas Programu MATRA „Redefinicja odpowiedzialności Ministerstwa Zdrowia za opiekę zdrowotną nad pracującymi w Polsce”, którego celem była analiza wdrożenia dyrektywy ramowej 89/391/EWG o wprowadzeniu środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy.

Zdaniem ekspertów w projekcie ustawy rozszerza się zadania służby medycyny pracy, która przez działania ograniczające ryzyko zawodowe ma aktywnie oddziaływać na poprawę warunków pracy przez pracodawcę. W ten sposób zwiększa się zakres uprawnień pracowniczych dotyczących profilaktycznej opieki zdrowotnej. Jednakże nie uwzględnia się skutków ekonomicznych dla przedsiębiorstw i całej gospodarki.

Zastrzeżenia PKPP Lewiatan dotyczą w szczególności art. 1 pkt 1 projektu ustawy. Proponowana zmiana wprowadza nowe określenie: „kontrola zdrowia pracujących”. Definicję tego określenia autorzy zmiany wprowadzają w art. 1 ust 2 w brzmieniu: „(…) kontrola zdrowia pracujących (…) obejmuje procedury i badania służące ocenie zdrowia pracujących ukierunkowanej na identyfikowanie tych elementów stanu zdrowia, które pozostają w związku przyczynowym z warunkami pracy”.

Jak zauważają eksperci definicja wprowadzana jest do art. 1 (ust. 2) pomimo, że ustawa zawiera słownik w art. 4. Przedmiotowe określenie nie pojawia się również powtórnie w samym tekście ustawy. Wprowadzenie tej zmiany w tym miejscu ustawy, w opinii PKPP Lewiatan, nie zostało w żaden logiczny sposób uzasadnione i pozostaje w sprzeczności z systemem prawnym. Proponowane rozwiązanie nie wiąże się merytorycznie z tekstem ustawy, która określa zasady i warunki wykonywania usług na rynku medycyny pracy. Ustawa o służbie medycyny pracy nie reguluje materii dotyczącej zasad bezpieczeństwa i higieny pracy czy też ochrony zdrowia pracujących. Zakres ten określony jest głównie w Kodeksie pracy. Ustawa o służbie medycyny pracy uchwalona została w celu stworzenia ram prawnych działania jednostek medycyny pracy poszczególnych szczebli, ich kompetencji i wzajemnych zależności, formalnych wymogów podjęcia i prowadzenia działalności jednostki służby medycyny pracy (także w rozumieniu działalności gospodarczej), określenia zadań służby i zasad ich wykonywania.

Eksperci uważają, iż proponowana zmiana odnosi się natomiast do innego zakresu, do kwestii ochrony zdrowia pracujących. Określenie „kontrola zdrowia pracujących” w proponowanej postaci może być powszechnie interpretowane jako badanie profilaktyczne, bardzo szczegółowe i rozbudowane, które każdy pracodawca winien zapewnić swoim wszystkim pracownikom. Szczegółowość i szeroki zakres działań spowodują niewątpliwie wysoki koszt takich badań, który będą musiały ponosić przedsiębiorstwa. Będzie to kolejny wydatek wymuszony przez obowiązujący system prawny.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: