eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Globalny rynek biopaliw - czy to możliwe?

Globalny rynek biopaliw - czy to możliwe?

2008-09-11 13:06

Mimo kształtującego się rynku biopaliw, stworzenie globalnego przemysłu biopaliw będzie znacznie trudniejsze do zrealizowania, niż pierwotnie zakładano - zapowiedziało w odniesieniu do swoich badań Accenture.

Przeczytaj także: Produkcja biopaliw mało opłacalna?

„Chociaż ostateczna skala przemysłu biopaliwowego nie jest jeszcze znana, głęboko wierzymy, że biopaliwa staną się częścią przyszłych mieszanek paliwowych a także zwiastują ewolucję na rynku paliw,” - powiedziała Melissa Stark, senior executive w Accenture’s Energy industry group. „Nasze badania wykazały, że największą niepewność niosą polityka rządowa oraz rozwój technologii. Technologia będzie co prawda nieustannie udoskonalać rozwój gospodarek biopaliwowych, jednak przemysł będzie musiał radzić sobie z konkurencyjnymi technologiami, takimi jak silniki hybrydowe, pneumatyczno-elektryczne (Pneumatic-Hybrid Electric Vehicle- PHEV). Polityka nadzorcza natomiast - włączając tę, popierającą czyste paliwa zamiast ich wyselekcjonowane rodzaje - będzie się nieustannie rozwijać.

Technologie biopaliw I generacji, jak otrzymywanie etanolu z trzciny cukrowej zostaną połączone w okresie następnych kilku lat z technologiami II generacji, takimi jak otrzymywanie etanolu celulozowego oraz innych, do których użycia można stosować zbędne technologie I generacji. Dzieje się tak w przypadku nowo opracowywanej linii biopaliw na bazie butanolu. I i II generacja biopaliw będą za kilka lat wykorzystywane w parze ze sobą.

Rynek biopaliw będzie potrzebował stać się tak globalny i tak wydajny, jak to tylko możliwe do 2018 roku, zanim zbyt dużego znaczenia nabiorą konkurujące z nim technologie pojazdów hybrydowych, zasilanych pneumatyczno-elektrycznymi silnikami albo też rozwiązania z poza rolnictwa, jak „zielona ropa naftowa” z alg czy biotechnologia.

Nadejście biopaliw zwiastuje nadejście znacznie bardziej zróżnicowanego rynku transportu paliw, charakteryzującego się nowymi produktami, nowymi graczami i odmiennym krajobrazem konkurencji. Podczas gdy to z pewnością będzie wiązać się z odejściem od benzyny i oleju napędowego, pojawi się ostatecznie znacznie szersza grupa dostawców i produktów paliw niekopalnych, zarówno wśród technologii biopaliwowych, jak i konkurencyjnych.

Wstępne regulacje prawne na rynkach lokalnych całego świata pomaga przeprowadzić zmianę, polegającą na odejściu od globalnego i super-wydajnego rynku ropy naftowej - z dwoma zasadniczymi produktami: benzyną i olejem napędowym i zastąpieniem go rynkiem paliw ze sfragmentaryzowaną pulą zaopatrzenia i popytu oraz zróżnicowanymi mieszankami paliw.

„Pośród toczącej się debaty o biopaliwach i nieustannych kontrowersji im towarzyszących, jedna rzecz zdaje się jasna: biopaliwa wciąż tu będą, w dającej się przewidzieć przyszłości”, powiedziała Stark. „Rosnąca liczba prywatnie fundowanych, niezależnych i agrobiznesowych przedsiębiorstw paliwowych z jednej strony a także międzynarodowych i krajowych, z drugiej - rozwijających się i inwestujących obecnie w biopaliwa i inne alternatywne strategie jest dziełem znaczącego pędu za biopaliwami.”

oprac. : Jakub Woźniak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: