eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Regularna segregacja śmieci u 35% Polaków

Regularna segregacja śmieci u 35% Polaków

2008-09-04 12:53

Regularna segregacja śmieci u 35% Polaków

Czy przed wyrzuceniem śmieci sortuje je Pan(i)? Jeśli tak, jak często? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Tylko 22% mieszkańców dużych miast zawsze sortuje śmieci przed ich wyrzuceniem - wynika z raportu "Moda na ekologię" firmy On Board PR przygotowanego na podstawie badań PBS DGA. Aż 86% z nich jest jednak przekonanych, że kampania edukacyjna w tym zakresie mogłaby dużo zmienić.

Przeczytaj także: Zachowania ekologiczne Polaków

Z raportu „Moda na ekologię” firmy On Board PR przygotowanego na podstawie badań PBS DGA wynika, że tylko około 35% Polaków zawsze sortuje śmieci przed ich wyrzuceniem. Najgorzej jest pod tym względem w dużych miastach, gdzie takie zachowanie deklaruje zaledwie 22% mieszkańców. Wielu respondentów przyznaje, że nie zawsze sortuje śmieci. Ci, którzy zdecydowanie deklarują, że nie sortują ich nigdy, stanowią aż 29% ogółu. Najchętniej regularnie sortują śmieci rolnicy (44%) i przedstawiciele kadry kierowniczej (49%). Najmniej chętnie – gospodynie domowe i niewykwalifikowani robotnicy.

fot. mat. prasowe

Czy przed wyrzuceniem śmieci sortuje je Pan(i)? Jeśli tak, jak często?

Czy przed wyrzuceniem śmieci sortuje je Pan(i)? Jeśli tak, jak często?

„Wygląda na to, że moda na proekologiczne zachowania nie powoduje przełomu w ludzkich zachowaniach. Jednocześnie większość Polaków słyszało o problemach ze składowaniem śmieci i o recyclingu” - komentuje Iwona Kubicz z On Board PR – „Akcje promujące sortowanie powinny powodować poczucie dyskomfortu wynikającego z różnic między deklarowanymi poglądami, a realnym postępowaniem. Tylko wtedy mogą odnieść sukces”.

„Największy problem z segregowaniem odpadów mamy w dużych miastach. Trudno przesądzić, jaki wpływ na to zjawisko ma świadomość ekologiczna społeczeństwa, a jaki dostępność odpowiednich pojemników, infrastruktury czy uwarunkowania ekonomiczne” – dodaje Tomasz Dziedzic z PBS DGA.

Ponad połowa (51%) Polaków przyznaje, że w ciągu ostatniego roku nie starała się zrobić niczego, żeby zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: