eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › System oświaty w Polsce 2007/2008

System oświaty w Polsce 2007/2008

2008-08-26 13:12

Przeczytaj także: Polska szkoła w oczach Polaków. Co do poprawy?


W gimnazjach kształciło się w omawianym okresie około 1,5 mln młodzieży. W stosunku do ubiegłego roku liczba uczniów tych szkół zmniejszyła się o 4,9%, natomiast liczba gimnazjów nieco się zwiększyła. Zarówno w szkołach podstawowych, jak i gimnazjach zmalała liczba absolwentów z roku szkolnego 2006/2007, co stanowi bezpośredni skutek kilkuletniej spadkowej tendencji liczby dzieci i młodzieży w wieku uczęszczania do takich szkół.

Absolwenci gimnazjów kontynuowali następnie naukę w różnego typu szkołach ponadgimnazjalnych. Największą popularnością wśród absolwentów gimnazjów od wielu lat cieszą się licea ogólnokształcące, do których w roku szkolnym 2007/2008 uczęszczała blisko połowa uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych.

fot. mat. prasowe

Uczniowie w szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży

Uczniowie w szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży

Od ubiegłego roku szkolnego obserwuje się ponowny wzrost zainteresowania szkołami umożliwiającymi naukę zawodu. Do klas pierwszych techników dla młodzieży przyjęto w roku szkolnym 2007/2008 o prawie 6,5 tys. absolwentów gimnazjów więcej niż w roku poprzednim, co stanowi wzrost o ponad 4%. Zwiększył się nabór do zasadniczych szkół zawodowych dla młodzieży, do których przyjęto również o prawie 6,5 tys. uczniów więcej niż w ubiegłym roku. Wzrost zainteresowania nauką w szkołach zawodowych można wiązać ze zmianami na rynku pracy spowodowanymi m.in. członkostwem Polski w Unii Europejskiej i stopniowym otwieraniem rynków pracy krajów Wspólnoty dla polskich pracowników. Zewnętrzny popyt na pracowników posiadających kwalifikacje w konkretnym zawodzie i wyjazdy takich osób do pracy za granicą wpłynął równocześnie na zwiększenie krajowego zapotrzebowania na pracowników posiadających certyfikaty określonych specjalności zawodowych.

Z kolei nabór do liceów profilowanych, które dają wykształcenie ogólne i jedynie orientację zawodową, jest dużo niższy. W roku szkolnym 2007/2008 do liceów profilowanych dla młodzieży przyjęto o ponad 18,9 tys. mniej uczniów niż przed rokiem, co stanowiło spadek o 42,2%. Warto podkreślić, że ten typ szkoły nie cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów już wcześniej, a obserwowane zmniejszenie zgłoszeń zostało spowodowane wskazanym wzrostem przyjęć do szkół dających określone kwalifikacje zawodowe.

Zmniejszenie zainteresowania obserwowano również w przypadku szkół policealnych. Liczba placówek tego typu zmniejszyła się o 5,6% w stosunku do roku szkolnego 2006/2007. Spadkowi uległa jednocześnie liczba uczniów - o 3,3% w porównaniu do poprzedniego roku szkolnego.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: