eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Przyjęcie euro: polskie firmy za

Przyjęcie euro: polskie firmy za

2008-08-21 13:34

Konfederacja Pracodawców Polskich została zaproszona przez Narodowy Bank Polski do udziału w przygotowaniu raportu na temat integracji Polski ze strefą euro. W ramach współpracy eksperci przygotowali materiał prezentujący wpływ przyjęcia wspólnej waluty na warunki funkcjonowania przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Wprowadzenie euro: harmonogram gotowy

Polscy przedsiębiorcy, także ci zrzeszeni w Konfederacji Pracodawców Polskich, opowiadają się za jak najszybszym przyjęciem wspólnej waluty. Ułatwi to im prowadzenie działalności gospodarczej oraz da impuls do rozwoju przedsiębiorczości. W opinii ekspertów polski biznes, jeśli stworzy mu się odpowiednie warunki, będzie potrafił skorzystać z szansy i skutecznie konkurować na europejskim rynku.

Dlatego niepokojące wg KPP jest to, że Ministerstwo Finansów nadal nie podaje konkretnej daty wejścia Polski do strefy euro. Nie jest więc wykluczone, że euro wprowadzimy po 2012 r., a przypomnijmy, że rok ten dotychczas określany był jako graniczny.

Co oznacza wejście Polski do strefy euro? Zdaniem KPP przede wszystkim likwidację ryzyka kursowego. Obecnie jest ono dla przedsiębiorstw zagrożeniem, stwarza trudne do przewidzenia wahania wysokości przychodów i należności. Dotyka to szczególnie firmy prowadzące działalność międzynarodową, pożyczające pieniądze za granicą, czy dokonujące tam transakcji kapitałowych. Zredukowanie tej niepewności, umożliwi przedsiębiorcom ustalanie długookresowych strategii działania, zwiększy trafność decyzji inwestycyjnych oraz efektywną alokację kapitału.

Jak zauważają eksperci przystąpienie Polski do unii walutowej oznacza także eliminację dwóch rodzajów kosztów transakcyjnych. Tych bezpośrednich – marży pomiędzy kursem kupna i sprzedaży walut, opłat towarzyszącym tym operacjom i kosztów zabezpieczania – oraz administracyjnych, ponoszonych w wyniku zaangażowania środków w działalność związaną z prowadzeniem operacji walutowych. Są to koszty zarządzania ryzykiem, sprawozdawczości finansowej oraz koszty alternatywne (z tytułu mniejszej efektywności zarządzania środkami pieniężnymi rozproszonymi na różnych rachunkach bankowych) oraz te wydatkowane podczas dłuższego czasu transferu obcych walut. Tak więc ograniczenie wydatków transakcyjnych obniży koszty działalności gospodarczej przedsiębiorstw, co przełoży się na wzrost ich konkurencyjności.

Euro w Polsce to także niższe stopy procentowe, ponieważ, jak podaje KPP, w całej strefie euro są one takie same – niższe niż u nas. Obniżenie stóp oznacza spadek oprocentowania kredytów, które będą także tańsze również ze względu na zwiększoną konkurencję ze strony banków unii walutowej. Tym samym zwiększy się dostępność przedsiębiorstw do kapitału – niezbędnego do inwestycji i rozwijania działalności.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: