eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Handel emisjami CO2: połączenie CITL i ITL

Handel emisjami CO2: połączenie CITL i ITL

2008-08-14 13:09

Komisja Europejska, Państwa Członkowskie i Sekretariat Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change - UNFCCC) sprostały z powodzeniem wszystkim wymaganiom, niezbędnym dla przyłączenia do międzynarodowego rejestru kredytów emisyjnych ONZ.

Przeczytaj także: Handel emisjami w Polsce i Europie

Wspólnotowy Rejestr Transakcji Unii Europejskiej i Państw Członkowskich (Community Independent Transaction Log - CITL) będzie połączony z Międzynarodowym Rejestrem Transakcji Narodów Zjednoczonych (International Transaction Log - ITL) najpóźniej do grudnia 2008 r. Połączenie to oznacza, że uprawnienia do emisji dwutlenku węgla w ramach Mechanizmu Czystego Rozwoju (Clean Development Mechanism - CDM), będą mogły zostać przeniesione do rejestru Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

Komisarz UE ds. Środowiska, Stavros Dimas powiedział: „Z radością przyjmuję wynik fazy testowej. Przetrze to drogę do przeniesienia uprawnień emisyjnych z Mechanizmu Czystego Rozwoju do systemu rejestru Unii Europejskiej. Połączenie z rejestrem uprawnień emisyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych umocni w konsekwencji Europę na pozycji lidera globalnego rynku węgla.”

Dwa współpracujące systemy

Wspólnotowy Rejestr Transakcji Unii Europejskiej (CITL) i Międzynarodowy Rejestr Transakcji Narodów Zjednoczonych (ITL) są systemami elektronicznego ewidencjonowania, który na bieżąco śledzi zezwolenia emisyjne CO2 firm działających na rynku węgla. CITL, który działa od 2005 r., jest centralnym rejestrem śledzącym posiadanie zezwoleń we Wspólnotowym Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU Emissions Trading System - EU ETS). Międzynarodowy Rejestr Transakcji (ITL) ewidencjonuje natomiast różnego rodzaju uprawnienia do emisji, wydawane przez ONZ, państwom, które podpisały Protokół z Kioto.

Połączenie tych dwóch systemów umożliwi przedsiębiorstwom transfer jednostek poświadczonej redukcji emisji (CER) wydawanych w ramach Mechanizmu Czystego Rozwoju na ich konta w rejestrze Państw Członkowskich. Mechanizm Czystego Rozwoju (CDM) pozwoli państwom, zobowiązanym do redukcji emisji przez Protokół Kioto, na wprowadzenie w życie projektów redukcji emisji w państwach rozwijających się. Projekty te pozwolą zyskać kredyty na jednostki redukcji emisji (kredyty CER), stanowiące ekwiwalent wielkości jednej tony emitowanego CO2, które mogą być obliczane zgodnie z zasadami z Kioto. Ponieważ CER mogą być używane do zmniejszenia emisji w systemie EU ETS, połączenie jest niezbędne dla upewnienia się, że przedsiębiorcy mają pozwolenia na odpowiednie dostawy kredytów emisyjnych.

Dwa systemy będą wspólnie kontrolowały i na bieżąco śledziły transakcje. Aktualnie rejestr każdego Państwa Członkowskiego, przyłączony jest do Wspólnotowego Rejestru Transakcji Unii Europejskiej (CITL). Po połączeniu CITL i Międzynarodowego Rejestru Transakcji (ITL), rejestr każdego z Państw Członkowskich będzie połączony wyłącznie z ITL, a każda transakcja, w której udział będzie brało Państwo Członkowskie UE, będzie przekazywana dalej do CITL w celu zaprotokołowania i dodatkowej kontroli.

Testy zakończone powodzeniem

Komisja Europejska, Państwa Członkowskie i Sekretariat UNFCCC, przeprowadziły dwie próby dla sprawdzenia procedur technicznych. Pierwsza seria próbna, która odbywała się od 15 do 30 maja, skupiała pięć Państw Członkowskich. Druga faza testowa, od 18 lipca do 4 sierpnia, obejmowała już wszystkie Państwa Członkowskie, tak samo jak rejestry z poza Unii Europejskiej: Rosji, Japonii i Nowej Zelandii.

Kolejne kroki

Komisja wraz z Sekretariatem UNFCCC pracują obecnie nad ustaleniem ostatecznej daty połączenia, która ogłoszona zostanie niebawem. Podczas procedur połączenia, KE i Państwa Członkowskie zawieszą wszystkie działania rejestracyjne maksymalnie na okres siedmiu dni kalendarzowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: