eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 42/2003 (13-19.10.2003)

Tydzień 42/2003 (13-19.10.2003)

2003-10-19 17:12

  • Kolejny szczyt "25" unijnych krajów w Brukseli zakończony. Stanowisko polskiego rządu nie dopuszczające zmian w Traktacie Nicejskim jest coraz gorzej odbierane w Unii. Hiszpania - dotychczas prezentująca podobne stanowisko, co Polska zaczyna dystansować się wobec naszej postawy.
  • Według rządu hiszpańskiego "Warszawa ma stanowisko podobne do Hiszpanii, ale nie identyczne".
  • Według GUS po ośmiu miesiącach roku deficyt handlu zagranicznego spadł o 12,5% do 8,71mld euro (w ujęciu dolarowym wzrósł o blisko 6%, do 9,65mld USD). Eksport wzrósł o 4,3% do 29,26mld euro (w ujęciu dolarowym wzrósł o 26% do 32,42mld USD). Import spadł o 0,1% do 37,97mld euro (w ujęciu dolarowym wzrósł o ok. 21% do 42,1mld USD).
  • Według GUS inflacja we wrześniu wzrosła do 0,9% r/r (0,7% w sierpniu) i o 0,5% m/m. MF podtrzymuje swoją prognozę inflacji na koniec 2003 roku na poziomie 1,3%-1,4%. Cel inflacyjny wyznaczony przez RPP na ten rok wynosił 2%- 4%.
  • Zbliża się termin naszego wejścia do Unii. Wzrasta nerwowość w środowisku producentów żywności. Jeżeli w terminie nie będzie uruchomiony system komputerowy IACS to nie będzie dotacji. Jeśli zakłady przetwórcze w terminie nie dostosują się do unijnych wymogów bezpieczeństwa żywności (mleczarnie i rzeźnie), to będą musiały zawiesić produkcję.
  • Menedżerowie polskich przedsiębiorstw oceniają lepiej perspektywy gospodarki niż rok temu - tak wynika z opublikowanych ostatnio wyników badań przeprowadzonych przez Conference Board oraz Cap Gemini Ernst & Young.
  • Według Grzegorza Wójtowicza- członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zagrożeniem dla poziomu inflacji mogą być zmiany kursu złotego (szczególnie tendencje deprecjacyjne, które mogą uruchomić wzrost poziomu inflacji). Cel inflacyjny na 2004 rok wynosi 1,5%-3,5%. Zdaniem ekspertów inflacja pod koniec przyszłego roku będzie mieścić się w tak założonym przedziale.
  • Minister finansów Andrzej Raczko podtrzymał wcześniejsze plany wpływów z prywatyzacji w 2003 roku w wysokości 4,5mld zł (na koniec września wyniosły 1,819mld zł, z czego do budżetu trafiło 1,435mld zł).
  • Według GUS wrześniowa produkcja przemysłowa wzrosła o 11,1% r/r i o 13,4% m/m. Produkcja w górnictwie i kopalnictwie wzrosła o 5,6% r/r i o 18,1% m/m, a w przetwórstwie przemysłowym wzrosła o 12,6% r/r i o 14,1% m/m.
  • By zabezpieczyć polski rynek przed importem taniego węgla z Rosji pięć lat temu Polska wprowadziła kontygenty importowe. Obecnie wynosi on 1,6mln ton rocznie. Wprowadzenie kontygentu spotkało się z retorsjami (Rosja w odwecie wprowadziła cła, m.in. na polskie meble i nabiał). W obecnej rundzie rozmów z Rosją stawiamy sobie za cel utrzymanie kontygentu. Jednak w przyszłości ograniczanie importu w ramach Unii będą małe. Jedynym sposobem będzie wykazanie, że węgiel z Rosji jest sprowadzany do nas po cenach dumpingowych.
  • Do końca 2010 roku PKN Orlen zamierza kontrolować 10% niemieckiego rynku stacji benzynowych. Na początku tego roku niemiecki Orlen kupił za 140mln euro prawie 500 stacji od koncernu BP, co obecnie stanowi ok. 7% udziału w rynku. Teraz zamierza on inwestować w Niemczech 35mln euro rocznie. Orlen będzie firmował własną marką ok. 150 stacji o wysokim standardzie i będzie miał także stacje o niższym standardzie pod marką Star.

Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Kiedyś dyskutując nad linią programową www.globaleconomy.pl postawiliśmy sobie jeden cel: będziemy pokazywać istotne sprawy gospodarcze zwracając uwagę naszych czytelników na mechanizmy, jakie w nich działają. Przyjęliśmy, że autorami naszych publikacji będą ludzie, którzy "uprawiają biznes" na różnych szczeblach, są fachowcami i mówiąc o gospodarce wiedzą, o czym mówią! Uznaliśmy też, że nie zaangażujemy się w rozgrywki polityczne, jakie prowadzą elity polityczne różnych orientacji. Dziś na krótko, odstępujemy od tej zasady. Chcemy zabrać głos w sprawach publicznych. W tych sprawach, które interesują nas wszystkich.

Obecnie, jak prawie wszyscy i my z uwagą obserwujemy prace nad koncepcją programu gospodarczego dla naszego kraju na najbliższe kilka lat. Problem jest bardzo ważny. Jego rozwiązanie wymaga zaawansowanej wiedzy, doświadczenia i wyobraźni, ale też mądrości życiowej i silnej woli rozwiązania problemu. Jego wprowadzenie w życie i skuteczne zrealizowanie będzie wymagało wysokiego poziomu zaufania społeczeństwa do autorów programu i do kierujących jego realizacją. Skuteczność we wprowadzaniu w życie tego programu zdecyduje o przyszłości kraju i naszych rodzin.

By efektywnie funkcjonować w społeczeństwie trzeba mieć specyficzny rodzaj zaufania zwany autorytetem. Autorytet można mieć w każdej dziedzinie pracując czy to jako kowal, nauczyciel, lekarz czy też menedżer. Jego podstawą są przede wszystkim kompetencje i rzetelność. Każdy z tych ludzi wie, że posiadany przez niego autorytet jest związany z obszarem działania, w którym został uzyskany. Każdy taki rozsądny fachowiec nie wpadnie na pomysł, by nie działać, ani wypowiadać się autorytatywnie w dziedzinie mu obcej poza zakresem swoich kompetencji. A i retorycznymi są pytania: czy powierzyłbyś wykonanie operacji chirurgicznej nawet dobremu kowalowi lub czy powierzyłbyś ciężko zarobione pieniądze bankowi kierowanemu nawet przez bardzo dobrego nauczyciela języka polskiego?

Wielu z tych, którzy mają teraz zdecydować o programie gospodarczym kraju i bardzo często o nim wypowiadają się uzyskało w wyborach swój mandat. Był to wynik zaufania środowiska wyborców do nich w chwili wyborów. Jednak sam akt wyborczy nawet o jotę nie zmienił profilu ich kwalifikacji! Przez ten akt wyborczy nikt nie staje się mądrzejszy i warto o tym pamiętać! Jednak coraz częściej widać, że nie wszyscy o tym pamiętają. Zdarza się, że tego samego dnia zabierają publicznie głos w aferze pana R., potem wypowiadają się na temat mechanizmów unijnych, by wreszcie wieczorem prezentować swoje poglądy w specjalistycznych sprawach gospodarczych. By zabierać głos w sprawach gospodarczych kraju nie wystarczy czytanie gazet, oglądanie TV i uczestnictwo w towarzyskich spotkaniach! To także sprawa zbyt poważna, aby zaawansowane spory merytoryczne rozstrzygać w walce na cepy!

Dzisiejszy świat to świat oparty na coraz bardziej zaawansowanej wiedzy. Ten świat liczy się tylko z tymi, którzy ją posiadają i potrafią ją skutecznie stosować. To jest jedyna przepustka do światowego klubu tych, którzy są szanowani i których traktuje się po partnersku. Ten świat coraz rzadziej toleruje imitatorów i coraz częściej eliminuje ze swego grona głupców. Warto o tym pamiętać

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: