eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Działania PIP: co należy zrobić w 2009?

Działania PIP: co należy zrobić w 2009?

2008-08-18 02:34

Prawidłowe rozumienie i stosowanie przepisów regulujących rozliczanie czas pracy to - zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich - powinien być jeden z najważniejszych tematów wpisanych do programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na przyszły rok.

Przeczytaj także: Nieskuteczna Inspekcja Pracy

Wśród członków KPP trwają konsultacje programu działania PIP na rok 2009. Zdaniem ekspertów istotnym problemem dla pracodawców jest prawidłowe rozumienie i stosowanie przepisów regulujących rozliczanie czasu pracy. Zagadnienie to powinno zostać niewątpliwie jednym z głównych tematów wpisanych w przyszłoroczny program działania PIP.

Ważne jest także, aby Państwowa Inspekcja Pracy informowała pracodawców o wymaganiach minimalnych dla maszyn i urządzeń eksploatowanych na stanowiskach pracy. Według KPP temat ten jest częstym przedmiotem postępowań sądowych w sytuacji zaistnienia wypadku przy pracy.

- Ponadto uważamy, że w ramach tematów prewencyjnych podejmowanych przez PIP powinna zostać podkreślona konieczność współuczestniczenia pracowników we wspólnym zabieganiu o bezpieczne warunki pracy. Świadomość pracowników o konieczności aktywnej współpracy z pracodawcą jest niezwykle istotna, szczególnie z punktu widzenia zabiegania o lepsze i bezpieczniejsze warunki pracy. Tym bardziej, że dynamiczne zmiany na rynku pracy powodują, że coraz częściej odchodzi się od tradycyjnie rozumianego stosunku pracy na rzecz innych form zatrudnienia – podkreśla Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zdaniem KPP konieczne jest również wyraźne rozróżnienie warunków pracy panujących w danym miejscu pracy (w sensie warunków pracy w miejscu jej wykonywania) od tych, na danym stanowisku, (w rozumieniu oddziaływania warunków na pracownika). Eksperci proponują także zmiany zachęcające pracodawców do stosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które zapewnią bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy. W tym celu postulują o dokonanie określonych zmian w Kodeksie pracy treści art. 148, w przypadku wprowadzenia przez pracodawcę środków technicznych lub organizacyjnych, obniżających działanie na organizm pracownika czynników szkodliwych dla zdrowia poniżej najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń oraz wydłużenie dobowego czasu pracy powyżej 8 godzin. KPP uważa, że odpowiednio należy także zmodyfikować w tym kierunku treść art. 151 § 2 k.p.

Zdaniem ekspertów głównym powodem nieprzestrzegania praw pracowniczych jest nieznajomość, zawiłość oraz niestabilność przepisów prawa. Dlatego tak ważne jest, zdaniem KPP, aby Państwowa Inspekcja Pracy kontynuowała działania profilaktyczne skierowane na rozwijanie współpracy z pracodawcami, bo tylko dzięki temu możliwe jest dalsza poprawa przestrzegania przepisów.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: