eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsze sposoby motywowania do pracy

Najlepsze sposoby motywowania do pracy

2008-08-13 01:33

Czasy, kiedy pensja była podstawowym i jedynym świadczeniem, jakie pracodawca zapewniał pracownikom, odchodzą w niepamięć. I choć polscy pracodawcy dopiero uczą się doceniać swoich podwładnych, to obrana przez nich droga wydaje się słuszna - wynika z sondażu JOBS.PL.

Przeczytaj także: Satysfakcja Polaków z pracy spada

Według sondy przeprowadzonej przez Internetowy Serwis Pracy JOBS.PL, poza stałym wynagrodzeniem pracownicy otrzymują najczęściej inne świadczenia pieniężne – premie i nagrody (41%). Popularne są też samochody służbowe i dodatkowa opieka medyczna (takich odpowiedzi udzieliło kolejno 25% i 21% użytkowników biorących udział w badaniu użytkowników JOBS.PL).

Najmniej internautów zadeklarowało otrzymywanie bonów towarowych (4%), laptopa (3%) i telefonu służbowego (1%).

Wyniki sondy nie są zaskakujące. Podstawowym motywatorem skłaniających pracowników do bardziej efektywnej pracy są nagrody pieniężne. Potwierdzają to różne badania. „Nagrody i premie mają ponadto najczęściej charakter świadczeń regularnych, o których pracownik przypomina sobie przy okazji każdej pensji” – komentuje Anna Giertler, specjalista ds. marketingu JOBS.PL. – „W ten sposób podtrzymuje się w pracowniku świadomość, że jest doceniany. Z drugiej strony premie i nagrody wypłacane są zazwyczaj osobom pracującym w działach sprzedaży, konsultantom i pracownikom logistyki jako procent od osiągniętych wyników. Z punktu widzenia pracodawcy są to świadczenia najmniej obciążające budżet firmy.”

Pracownicy cenią sobie takie formy dodatków, które stanowią dla nich określoną wartość dodaną. Telefon służbowy i laptop to raczej narzędzia pracy - smycz, dzięki której są zawsze na wyciągnięcie ręki szefa (lub klientów). Dlatego nie są istotnym czynnikiem motywującym do lepszej pracy. Co innego samochód – jeśli istnieje możliwość wykorzystywania go do celów prywatnych. „Zakup własnego samochodu i koszty jego utrzymania to często spore obciążenie dla domowego budżetu” – tłumaczy Anna Giertler z JOBS.PL. - „Korzystając z samochodu służbowego osiągamy wymierną korzyść finansową.”

Podobnie jest z dodatkową opieką zdrowotną. Niewiele osób decyduje się na wykupienie indywidualnego pakietu, bo to wiąże się z comiesięcznymi składkami. Jednak przy obecnej kondycji państwowych placówek zdrowia, prywatna opieka to dobre zabezpieczenie, dające poczucie bezpieczeństwa.

Formą premii są także bony towarowe. Wykorzystuje się je jednak stosunkowo rzadko i to najczęściej przy okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Wręczane są zamiast paczek. Jednak wartość bonów jest jednak ograniczona, również z uwagi na konieczność zrealizowania ich w danym sklepie lub sieci sklepów. „Gotówkę możemy wykorzystać bardziej efektywnie – np. inwestując, odkładając na „domowy fundusz wakacyjny” lub zapisując dzieci na naukę gry na gitarze” – podsumowuje Anna Giertler.

Informacje o badaniu
Sondę na temat dodatkowych świadczeń przeprowadzono na stronach Internetowego Portalu Pracy JOBS.PL w terminie 17 lipca – 06 sierpnia 2008 r. W sondzie udział wzięło 2224 internautów.

Przeczytaj także: Gratyfikacja Gratyfikacja

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: