eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża motoryzacyjna w Polsce 2007

Branża motoryzacyjna w Polsce 2007

2008-08-08 13:45

Branża motoryzacyjna w Polsce 2007

Sprzedaż nowych aut w państwach "nowej" UE w 2007 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przemysł motoryzacyjny odgrywa kluczową rolę w gospodarce europejskiej ze względu na swój udział w wielu innych dziedzinach przemysłu, takich jak produkcja części i podzespołów, elektronika, informatyka, telekomunikacja i logistyka. W ostatnich latach szczególnie region centralnej i wschodniej Europy stał się celem zagranicznych inwestycji branży motoryzacyjnej, co pozytywnie wpływa na jego stały rozwój - wynika z raportu Work Service.

Przeczytaj także: Rynek motoryzacyjny niestabilny w CEE

Polska i Rumunia liderami

Większość europejskich rynków motoryzacyjnych odnotowała wzrost sprzedaży. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w 2007 roku na Starym Kontynencie przybyło prawie 16 milionów nowych aut osobowych. To o 1,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Łączna sprzedaż nowych samochodów osobowych w Europie Zachodniej wyniosła 14 794 207 sztuk (+0,2 proc.). Zdecydowanie większe tempo wzrostu wykazują natomiast w 2007 roku rynki nowych państw członkowskich. Rynek polski i rumuński są największymi w tej części Europy. Choć w ostatnim czasie zainteresowanie nowymi autami na rynkach rozwiniętych spada, ten rok w całej UE może być lepszy niż zeszły.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż nowych aut w państwach "nowej" UE w 2007 r.

Sprzedaż nowych aut w państwach "nowej" UE w 2007 r.

Europejski przemysł motoryzacyjny jest także największym pracodawcą na kontynencie. W branży tej bezpośrednio znajduje zatrudnienie 2,3 miliona ludzi, co stanowi prawie 7 proc. całego zatrudnienia w sektorze produkcyjnym, a dodatkowe 10 milionów pracuje w powiązanych z nią gałęziach gospodarki.

Branża motoryzacyjna w Polsce

Jak podaje Polska Izba Motoryzacyjna w roku ubiegłym wyprodukowano ponad 779 tys. aut – o ponad 10 proc. więcej niż w 2006 r. Produkcję uzupełniło ponad 80,7 tys. zestawów montażowych. Równie dobre wyniki odnotowuje się w kolejnych miesiącach 2008 roku.

Wg danych Instytutu SAMAR od początku tego roku wyprodukowano w sumie 370,2 tys. samochodów osobowych i dostawczych, prawie o 32 proc. więcej niż przed rokiem. Od lat największym producentem aut w Polsce pozostaje Fiat Auto Poland. W 2007 roku w tyskich zakładach zjechało z taśmy produkcyjnej prawie 362 tys. samochodów, o 17,35 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Do Fiata należy 45,85 proc. rynku produkcji samochodów w Polsce. Drugim producentem jest General Motors Manufacturing Poland, z roczną produkcją na poziomie ponad 187 tys. sztuk, do którego należy 23,73 proc. rynku produkcji. Na trzecim miejscu uplasował się VW - Poznań – 167 tys. pojazdów (21,2 proc. rynku). Czwarte miejsce należy do FSO, która zanotowała najwyższy wzrost produkcji – o 41,44 proc. więcej niż rok wcześniej. Do FSO należy 9,2 proc. udziału produkcji aut w Polsce. Najbardziej masowo produkowanym w Polsce samochodem pozostaje Fiat Panda z wynikiem 260 695 egzemplarzy rocznie.

Ostatnie wyniki są bardzo dobre. W kwietniu 2008 r. roku ustanowiono miesięczny rekord produkcji samochodów w Polsce. Po raz pierwszy produkcja przekroczyła 100 tys. pojazdów – podał Samar. Wynik 102 244 aut osobowych i dostawczych jest większy o 11,2 proc. niż w poprzednim miesiącu i o 53,1 proc. niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Eksport całego przemysłu motoryzacyjnego

Eksport całego przemysłu motoryzacyjnego

Sprawdziły się prognozy co do dalszego wzrostu eksportu, który jest już od lat podstawą egzystencji wszystkich producentów pojazdów w Polsce i nieustannie rośnie. W 2007 roku wyeksportowano 767,4 tys. samochodów. Stanowiło to 97,2 proc. wyprodukowanych pojazdów, o 1,51 proc. więcej niż przed rokiem. Kolejność eksporterów pokrywa się z listą producentów pojazdów. Pierwsze miejsce należy do Fiata, dalej plasuje się General Motors, i z trzecim wynikiem Volkswagen - Poznań. Największym odbiorcą są kraje Unii Europejskiej.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: