eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Uchodźcy w oczach Polaków 2008

Uchodźcy w oczach Polaków 2008

2008-08-05 01:33

Uchodźcy w oczach Polaków 2008

Niedawno w Polsce obchodzono Dzień Uchodźcy. Czy zetknął(ęła) się Pan(i) z jakimiś informacjami na t © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od 20 do 22 czerwca 2008 r. obchodzono w Polsce Dzień Uchodźcy. Dwa tygodnie później TNS OBOP przeprowadził na zlecenie Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców sondaż opinii Polaków na temat percepcji uchodźców. Respondentów zapytano czy słyszeli o obchodach Dnia Uchodźcy, kim jest według nich uchodźca i jak państwo polskie powinno takie osoby traktować.

Przeczytaj także: Uchodźcy w oczach Polaków

Ponadto polskie społeczeństwo wypowiedziało się na temat tego, jakie dostrzega korzyści i problemy związane z przybywaniem uchodźców do naszego kraju i czy zetknęło się kiedykolwiek z osobą będącą uchodźcą. Wyniki porównano z danymi z sondaży z poprzednich lat, co pozwala śledzić dynamikę zachodzących zmian.

Blisko dwie piąte (38%) społeczeństwa zetknęło się z informacjami na temat tegorocznych obchodów Dnia Uchodźcy. Jednak wciąż przeważa w naszym kraju odsetek osób, które nie słyszały o obchodach tego święta (62%).

fot. mat. prasowe

Niedawno w Polsce obchodzono Dzień Uchodźcy. Czy zetknął(ęła) się Pan(i) z jakimiś informacjami na t

Niedawno w Polsce obchodzono Dzień Uchodźcy. Czy zetknął(ęła) się Pan(i) z jakimiś informacjami na ten temat?

Najwięcej Polaków dowiedziało się o Dniu Uchodźcy z telewizji (27%). Inne kanały informacji wskazało znacznie mniej respondentów: 7% badanych usłyszało o święcie uchodźcy w radio, a 3% przeczytało o tym wydarzeniu w prasie. 8% Polaków nie pamięta, gdzie zetknęła się z informacjami o Dniu Uchodźcy.

Informacje o obchodach Dnia Uchodźcy docierały najczęściej do prywatnych przedsiębiorców (62%), respondentów pracujących na stanowiskach kierowniczych (57%) oraz pracowników administracji i usług (45%), a także mieszkańców największych – powyżej 500 tys. - miast (44%), badanych pracujących zawodowo (44%) oraz do trzydziestolatków (43%).

Z informacjami na temat Dnia Uchodźcy nie zetknęli się w zdecydowanej większości nastolatkowie (75%), badani w ogóle nie zainteresowani sprawami politycznymi (75%), respondenci z wykształceniem podstawowym (74%), osoby bezrobotne (74%) oraz respondenci o niesprecyzowanych poglądach politycznych (71%).

Co ósmy (12%) badany deklaruje, że poznał osobiście osobę, która musiała opuścić swój kraj z obawy przed prześladowaniami lub z powodu wojny, podczas gdy zdecydowana większość (87%) społeczeństwa nigdy nie zetknęła się z taką osobą.

Wraz z lepszym wykształceniem (od 9% wśród respondentów, których edukacja zakończyła się na szkole podstawowej do 17% wśród absolwentów szkół wyższych) oraz zainteresowaniem polityką (od 8% wśród osób w ogóle nią nie zainteresowanych do 22% wśród bardzo się nią interesujących) rośnie odsetek Polaków deklarujących znajomość uchodźcy. Częściej niż inni do bezpośredniego kontaktu z uchodźcą przyznają się prywatni przedsiębiorcy (25%), kierownicy i specjaliści (18%), badani o poglądach lewicowych i centrolewicowych (odpowiednio 21% i 18%), a także mieszkańcy Dolnego Śląska (17%).

Natomiast rolnicy (97%) oraz nastolatkowie (96%) częściej niż pozostali nie mieli takich kontaktów.

Prawidłową definicję terminu uchodźca potrafi obecnie podać ponad dwie piąte (44%) społeczeństwa i jest to niższy (o 11 punktów proc.) poziom prawidłowych odpowiedzi niż uzyskany w ubiegłym roku. Natomiast błędnie rozumie obecnie pojęcie uchodźca ponad połowa (56%) społeczeństwa.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: