eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Pilne zmiany w polskim prawie wg KPP

Pilne zmiany w polskim prawie wg KPP

2008-08-02 10:05

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich gospodarka dopomina się pilnych decyzji, podczas gdy Sejm znajduje się na wakacjach. Parlament po urlopie będzie miał maksimum dwa miesiące na podjęcie ważnych decyzji dla kraju. Według KPP dla przyszłorocznego sprawnego funkcjonowania gospodarki niezbędne jest przyjęcie kilkunastu ustaw, dlatego też eksperci proponują "Pakiet minimum", na którym - ich zdaniem - powinien się skoncentrować parlament po wakacyjnej przerwie.

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015

W "Pakiecie minimum" Konfederacja Pracodawców Polskich proponuje:

1. Przygotowanie i przyjęcie ustawy budżetowej na 2009 rok, uwzględniającej ograniczenie deficytu i wydatków społeczno-socjalnych i zwiększenie wydatków na cele rozwojowe.

2. Ustawa o wypłacie emerytur z OFE – od jej szybkiego przyjęcia zależy terminowa wypłata emerytur z II filara w 2009 r.

3. Ustawa o emeryturach pomostowych – w Sejmie nie ma jeszcze projektu ustawy kończącej proces reformowania systemu ubezpieczeń społecznych. Prace nad jej przyjęciem muszą zyskać zgodę wszystkich ugrupowań. Zdaniem ekspertów brak takiej ustawy i przedłużenie obecnych zasad o kolejny rok, to ogromne wydatki dla budżetu.

4. Zmiany w podatku VAT. W Sejmie jest kilka projektów poselskich i rządowych, które zakładają uproszczenia dla firm i znoszą uciążliwe obowiązki wobec fiskusa. Ta ustawa, wg KPP, powinna być znowelizowana najpóźniej wczesną jesienią, aby mogła wejść w życie od 1 stycznia.

5. Uchwalenie ustawy o finansach publicznych. Jej celem jest m. in. konsolidacja sektora finansów publicznych, zwiększenie kontroli nad wydatkami, zaostrzenie procedur ostrożnościowych, likwidacja rządowych gospodarstw pomocniczych. Jednocześnie eksperci wskazują na konieczność przeprowadzenia właściwej reformy finansów państwa, polegającej na ograniczaniu jego wydatków sztywnych.

6. Drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wprowadzający zmiany w obszarze kontroli, czego najbardziej oczekują przedsiębiorcy. Celem projektu jest dalsze upraszczanie działalności gospodarczej. Jak zauważa KPP, ich realizacji biznes oczekuje od dawna.

7. Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, ważnej dla wielu branż m.in. energetycznej, chemicznej, kosmetycznej oraz tytoniowej. Przedsiębiorcy działający w tych sektorach nie wiedzą w jakim otoczeniu prawnym będą działać, co utrudnia im funkcjonowanie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: