eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rotacja pracowników coraz częstsza

Rotacja pracowników coraz częstsza

2008-08-07 13:43

Najnowsze wyniki Analizy Fluktuacji przeprowadzonej przez Advisory Group "TEST" Human Resources pokazują, że coraz częściej decydujemy się na odejście z pracy. Jeszcze do niedawna Polacy bardzo cenili sobie stabilność swojego zatrudnienia, ale od pewnego czasu stali się bardziej mobilni niż kiedykolwiek wcześniej.

Przeczytaj także: Polskie firmy a rotacja kadr

Na koniec 2007 roku poziom fluktuacji sięgnął niemal 18 proc. i jest to wynik o 5 proc. wyższy niż w roku ubiegłym. Najczęstszymi powodami, które skłaniały nas do podjęcia decyzji o zmianie pracodawcy były pieniądze (prawie 45 proc. wskazań), wyjazd za granicę (23,44 proc.) oraz powody osobiste (18,55 proc.). To co również powodowało, że rezygnowaliśmy z dotychczasowej pracy to zbyt dużo obowiązków i niesatysfakcjonujące warunku pracy (prawie 4 proc. wskazań) oraz brak możliwości rozwoju (3 proc. odpowiedzi).

Znane powiedzenie mówiące, że „przychodzi się do firmy, a odchodzi od szefa” zostało wskazane przez jedynie 3 proc. badanych. Faktycznie pieniądze motywują najbardziej. Według Raportu Płacowego Advisory Group „TEST” Human Resources w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, firmy zaplanowały zwiększenie uposażenia swoich pracowników. Dla pracowników szeregowych prognozuje się podwyżki na poziomie 10 proc., dla specjalistów – prawie 9,5 proc., kierowników – 9,19 proc. i dla dyrektorów – 9,68 proc.

Największą trudność w utrzymaniu pracowników miały firmy z województw: Wielkopolskiego, Dolnego Śląska, Śląska i z regionów wschodnich. Najbardziej niezadowoleni ze swojego wynagrodzenia byli Wielkopolanie (aż 63 proc. wskazań) oraz pracownicy ze wschodnich części kraju (50 proc. odpowiedzi).

Poziom fluktuacji zwiększył się we wszystkich rozpatrywanych sektorach. Największy wzrost przepływu pracowników wystąpił w branży motoryzacyjnej, gdzie obecnie poziom ten kształtuje się na poziomie 22,94 proc. Nieco mniejsza rotacja pracowników była w sektorze FMCG – 15,86% i w budownictwie 9,02 proc.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: