eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2008

2008-07-30 13:29

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2008

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał notowania roczne z poprzedniego miesiąca na poziomie 65 pkt., lecz stracił trzy punkty w notowaniu kwartalnym. Wcześniejsze prognozy dotyczące stosunkowo dobrej koniunktury w ciągu całego roku nie ulegają zmianie, natomiast porównania pozostałych tegorocznych kwartałów wypaść mogą mniej korzystnie.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2008














Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5% PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał notowania roczne z poprzedniego miesiąca na poziomie 65 pkt., lecz stracił trzy punkty w notowaniu kwartalnym obniżając się do 68 pkt. Indeks kwartalny w notowaniu na III kwartał po raz pierwszy w tym roku wykazał tak znaczący spadek zbliżając się do poziomu indeksu rocznego, który od początku roku zachowuje się bardzo stabilnie. Wcześniejsze prognozy roczne stosunkowo dobrej koniunktury, chociaż słabszej niż w roku ubiegłym, nie ulegają zmianie, jednak w porównaniach pozostałych tegorocznych kwartałów możemy spodziewać się lekkiego spowolnienia.

Indeks półroczny jest o trzy punkty niższy od kwartalnego. Silne wahania dynamiki sprzedaży produkcji przemysłowej w drugim kwartale oraz wzrost zapasów sugerują, że przedsiębiorstwa coraz bardziej mogą obawiać się pogorszenia koniunktury, Wprawdzie nic na razie nie wskazuje na to, że na skutek malejącej konsumpcji czy inwestycji spada popyt wewnętrzny, bowiem rośnie fundusz płac i kredyty przedsiębiorstw, ale coraz gorzej wyglądają perspektywy eksportu. Gwałtowna aprecjacja złotego i pogorszenie koniunktury na świecie już teraz powodują spadek zamówień i obniżają rentowność produkcji eksportowej do granic opłacalności. Na obniżenie rentowności wpływają też wzrost cen surowców, płac i stóp procentowych. Na razie dobry klimat inwestycyjny zapewnia względnie stabilna sytuacja makroekonomiczna, ale i ona może ulec pogorszeniu, jeżeli nie uda się zahamować inflacji.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks roczny popytu nie uległ wprawdzie zmianie, ale obniżyły się indeksy kwartalny (o 2 pkt.) i półroczny (o 7 pkt.). Różnica między indeksem rocznym, a obecnym kwartalnym i półrocznym wskazuje na wyraźną tendencję spadkową do końca roku, a zwłaszcza w IV kwartale. Dr Stanisław Kubielas twierdzi, że można się spodziewać, iż najszybciej osłabnie dynamika popytu zagranicznego na skutek aprecjacji złotego i coraz gorszej koniunktury na świecie. Na razie nic nie wydaje się zagrażać popytowi krajowemu: rośnie fundusz płac, a przedsiębiorstwa najwyraźniej inwestują, bo biorą coraz więcej kredytów. Jednak wzrost płac, cen surowców, stóp procentowych i kursu mogą istotnie obniżyć stopy zwrotu z inwestycji i zahamować popyt inwestycyjny. Mniejsze inwestycje oznaczają spadek wzrostu zatrudnienia, a to może w końcu wpłynąć na ograniczenie wydatków konsumpcyjnych ludności. Taki scenariusz jest w pełni możliwy, chociaż nie wydaje się, by w całości spełnił się jeszcze w tym roku. Indeks roczny popytu kształtuje się na zadowalającym poziomie 80 pkt.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: