eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rachunki domowe a formy płatności 2008

Rachunki domowe a formy płatności 2008

2008-07-25 10:28

Rachunki domowe a formy płatności 2008

Opłacane rachunki ogółem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rynek płatności masowych rozwija się dynamicznie, a wraz z nim poszerza się oferta form płatności. Polacy podchodzą jednak do rachunków tradycyjnie. Wolą bankowe i pocztowe okienko, nie nowoczesne formy dokonywania opłat jak przelewy internetowe, punkty opłat, czy zlecenia telefoniczne. Rachunki powierzamy zaufanym instytucjom, a wysokości prowizji często nawet nie znamy - wynika z raportu "Płatności masowe 2008" ARC Rynek i Opinia.

Przeczytaj także: Jak płacimy domowe rachunki?

fot. mat. prasowe

Opłacane rachunki ogółem

Opłacane rachunki ogółem

Rachunki to ważny element domowego budżetu Polaków. Najczęściej płacimy za energię elektryczną i telefon stacjonarny, najrzadziej za kanalizację, czy czesne za naukę. Statystyczne gospodarstwo domowe płaci w ciągu 60 dni średnio 6 rachunków. A przeciętna wartość prowizji za dokonanie jednego z nich to 1,04 zł. I o tę właśnie stawkę gra coraz więcej podmiotów, różnicując dostępna ofertę o internetowe przelewy, polecenie zapłaty, czy zlecenia telefoniczne.

Polacy to tradycjonaliści – także w tej dziedzinie życia. Zdecydowana większość opłat dokonywana jest na poczcie (65%) i w banku (41%). Specyficzną grupą są emeryci i renciści, którzy chętnie wybierają punkty opłat zlokalizowane bezpośrednio u dostawców różnych mediów np. gazu, czy energii.

fot. mat. prasowe

Znajomość a korzystanie z form płatności za rachunki

Znajomość a korzystanie z form płatności za rachunki

Do nowych form opłat za rachunki podchodzimy z rezerwą, ale Internet jest coraz bardziej naturalnym i "intuicyjnym" środkiem operacji finansowych. W 2008 roku regulowanie rachunków w formie e-przelewów awansowało na 3. miejsce pod względem znajomości. Z korzystaniem jest trochę gorzej - jedynie 16% badanych opłaca rachunki używając konta online.

W świetle wyników badań widać wyraźnie, że przywiązanie do "tradycyjnych" sposobów opłacania rachunków wynika z przywiązania do nich. Inne opłaty za rachunki są znane, lecz nie wykorzystywane. Tu wyraźnym przykładem jest przelew z konta internetowego (znajomość - 72%, korzystanie - 16%). Nie brak wiedzy, ale inne czynniki kierują więc Polaków do okienka kasy banku lub na poczcie.

"Wzrost rosnącej popularności przelewów dokonywanych przez Internet to oczywiści zasługa rosnącej jego penetracji i rozwoju wirtualnej bankowości. Aktualnie około 16 procent opłat dokonywanych jest przez Internet i zapewne ich liczba będzie rosnąć. Pozostaną jednak ci, którzy będą przywiązani do tradycyjnych form płatności - to właśnie ta grupa znajduje się w centrum zainteresowania firm i instytucji finansowych, które konkurują z dotychczasowymi liderami" - podkreśla dr Adam Czarnecki, Wiceprezes Zarządu ARC Rynek i Opinia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: