eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 41/2003 (06-12.10.2003)

Tydzień 41/2003 (06-12.10.2003)

2003-10-12 19:55

  • Po fiasku szczytu WTO w meksykańskim Cancun pojawiła się propozycja kontynuowania negocjacji do końca 2006 roku.

  • Podpisany został Bali Concord II. To pakt krajów Azji Południowo-Wschodniej, przewidujący powstanie do 2020 roku wspólnego rynku obejmującego ponad 500mln mieszkańców.

  • Japonia broniąc się przed aprecjacją jena od początku roku kupiła na rynku ponad 100mld euro. W ten sposób jej rezerwy dewizowe wzrosły do ponad 600mld USD.

  • Toyota to trzeci, co do wielkości producent samochodów w świecie. Wykazała ona dochód w wysokości 8,6mld USD za zakończony w marcu rok obrachunkowy. Jej przychody w tym okresie wyniosły 145,5mld USD.

  • Według doniesień prasowych Toyota "nie uwzględniła w swoich przychodach 45 mln USD". Koncern zapłaci teraz ok. 18,2 mln USD zaległych podatków i karę finansową.

  • Trwają rozmowy amerykańskiego ExxonMobil z rosyjskim Jukosem o warunkach zakupu przez Amerykanów akcji rosyjskiego giganta naftowego. Mówi się o zakupie 40% akcji za 25mld USD.

  • Według ekspertów przynajmniej do 2007 roku Microsoft Windows będzie najczęściej kupowanym systemem operacyjnym dla serwerów. Jego udział w tym rynku wzrósł w 2002 roku o 4,6% do 55,1%. Przewiduje się, że do 2007 roku Windows i Linux będą powiększały swoje udziały w rynku. Wartość rynku systemów operacyjnych w roku 2002 wzrosła do 18,6mld USD. Jednak tylko Linuks odnotował wzrost sprzedaży.

  • Bombardier-kanadyjski producent lokomotyw, wagonów i samolotów zamierza zamknąć część fabryk wytwarzających tabor kolejowy w Europie. W Polsce jest on właścicielem Adtranz i Fabryki Wagonów we Wrocławiu.

  • Irackie władze przyznały trzy 2-letnie licencje na świadczenie usług telefonii komórkowej typu GSM konsorcjum, którym przewodzą operatorzy z Kuwejtu i Egiptu.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Wydaje się, że globalizujący się świat w regionalnej integracji gospodarczej widzi lekarstwo na swoje kłopoty gospodarcze. Rozwijają się istniejące, regionalne organizacje gospodarcze i powstają nowe. Przykładów jest sporo:
  • USA utworzyły organizację NAFTA integrującą kraje Północnej Ameryki. Teraz pokonują kolejne przeszkody, by dołączyć do siebie wszystkie pozostałe kraje obu amerykańskich kontynentów (poza Kubą).
  • Unia Europejska doprowadziła do końca negocjacje z kandydacką "10" i od maja przyszłego roku będzie składała się z 25 krajów. W poczekalni są jeszcze Bułgaria i Rumunia. Nie wiadomo jak zachowa się w przyszłości Szwajcaria i Norwegia. Także nie wiadomo, co UE postanowi z wnioskiem Turcji o przyjęcie do Wspólnoty.

USA zaproponowały szeregu krajom Północnej Afryki, Bliskiego Wschodu włącznie z Izraelem, Palestyną, Irakiem i Afganistanem utworzenie pod swoim przywództwem strefy wolnego handlu. Rosja z Białorusią, Ukrainą i Kazachstanem stworzyła Wspólną Przestrzeń Gospodarczą. Podobne koncepcje są dyskutowane w Afryce.

Teraz kraje Azji Południowo-Wschodniej postanowiły, że do roku 2020 stworzą strefę wolnego handlu. Wzorem dla nich jest koncepcja Unii Europejskiej. Decyzję podjęto podczas szczytu ASEAN (Stowarzyszenia Państw Azji Południowo-Wschodniej) w Bali. ASEAN to związek 10 krajów członkowskich: Brunei, Filipin, Indonezji, Kambodży, Laosu, Malezji, Myanmaru (Birmy), Singapuru, Tajlandii i Wietnamu. Planowana strefa wolnego handlu obejmowałaby blisko pół miliarda osób (bez Indii), a wartość rocznych przepływów handlowych miałaby przekraczać 700mld USD.

Warto w tym miejscu podkreślić, że obradach brały udział również Indie, Chiny i Korea Południowa... Plany rozwoju tej strefy są ambitne. Do strefy zamierza przystąpić Korea Południowa. ASEAN prowadzi negocjacje o utworzeniu strefy wolnego handlu z Chinami (realizacja do końca 2010 roku), z Indiami (z terminem realizacji do 2011 roku) i Japonią ( do 2012 roku). Pełna realizacja tej koncepcji umożliwi powstanie największej na świecie organizacji tego typu, która objęłaby swym zasięgiem dwa miliardy ludzi, a łączne PKB krajów członkowskich przekroczyłoby 3 biliony dolarów rocznie.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: