eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka Francji a polskie firmy

Gospodarka Francji a polskie firmy

2008-07-04 01:27

Gospodarka Francji a polskie firmy

Liczba upadłości © fot. mat. prasowe

W związku z objęciem przez Francję przewodnictwa w Unii Europejskiej, Euler Hermes zwraca uwagę na widoczne efekty kryzysów: finansowego, rosnących cen surowców i żywności oraz spowolnienia wymiany handlowej na światowych rynkach.

Przeczytaj także: Gospodarka europejska 2006

Wyhamowanie wzrostu gospodarczego we Francji

Wzrost PKB we Francji na rok 2008 przewidywany jest w wysokości 1,8%, a na 2009 w wysokości 1,4%.

– Z uwagi na korelację wspomnianych na wstępie trzech czynników kryzysowych, zaowocuje to w roku bieżącym i następnym w sumie stratą około 1 punktu wzrostu w porównaniu z poprzednimi prognozami (0,2 punktu w wyniku kryzysu w branży budowlanej, 0,6 spowodowane spadkiem konsumpcji oraz 0,2 w wyniku spowolnienia eksportu). W sumie wzrost PKB zostanie zredukowany do 1,8% w roku 2008 i 1,4% w 2009 – mówi Karine Berger, Dyrektor ds. Badań w Euler Hermes SFAC, spółce zależnej Euler Hermes.

fot. mat. prasowe

Liczba upadłości

Liczba upadłości

Rosnące ceny żywności i nośników energii mają tu największy wpływ, zmniejszając wzrost dochodów gospodarstw domowych po odliczeniu inflacji do 1% w tym roku, co wyjaśnia płaską strukturę francuskiej konsumpcji za pierwsze kwartały 2008 roku. Firmy jeszcze inwestują, choć tempo tych inwestycji nieco spadło. Gospodarka francuska nadal korzysta z dość dobrej sytuacji na rynku pracy. W sytuacji owego spowolnienia na koniec maja średni wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw wyniósł 14% (za 12 miesięcy w porównaniu z rokiem ubiegłym), a upadały głównie firmy z sektora MSP. Branże, które najbardziej dotknęło załamanie koniunktury to: sektor budowlano-mieszkaniowy, transportowy oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna.

Jak Polska odczuje prognozowane osłabienie francuskiej gospodarki?

Według najnowszych danych GUS, Francja w ostatnich miesiącach awansowała na drugie miejsce wśród odbiorców polskiego eksportu. W zestawieniu I-IV 2008r. w stosunku do analogicznego okresu ub.r. zanotowano blisko 14% wzrost wartości polskiego eksportu (w PLN, a wobec umocnienia naszej waluty wartość polskiego eksportu do Francji liczona w euro wzrosła aż o 22%).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: