eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Praca we Francji bez zezwolenia

Praca we Francji bez zezwolenia

2008-07-01 02:26

Od 1 lipca 2008 roku Polacy, którzy chcą pracować we Francji nie muszą uzyskiwać zezwoleń. Zdaniem KPP to niewątpliwe ułatwienie choć nie należy przewidywać szczególnej fali wyjazdów naszych rodaków, podobnej do tych do Wielkiej Brytanii czy Irlandii z ostatnich lat.

Przeczytaj także: Emigracja zarobkowa: MPiPS nakłania Polaków do powrotu

Francja oferuje pracę przede wszystkim: stoczniowcom, kolejarzom, specjalistom od telekomunikacji, lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom osób starszych, budowlańcom, hotelarzom. Oferty sezonowe kierowane są najczęściej do kelnerów, kucharek, pokojówek. W praktyce osoby te powinny znać język francuski, choćby na poziomie podstawowym. Dodatkowy atut to drugi język, najlepiej angielski lub niemiecki.

Zdaniem KPP jest to jeden z powodów, dla których Francja nie cieszy się szczególnym zainteresowaniem naszych rodaków poszukujących pracy za granicą. Wyjeżdżają tam głównie studenci, praktykanci, osoby wyżej wykwalifikowane, którym raczej zaproponowano pracę we Francji, niż sami musieli jej szukać.

Jeśli chodzi o przepisy, to zawierana we Francji, legalna umowa o pracę powinna mieć formę pisemną, bez względu na jej rodzaj. Jeśli zostanie zawarta na czas nieokreślony, na prośbę pracownika, pracodawca musi przetłumaczyć ją na język polski. Zatrudnienie czasowe nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy, jeśli praca wykonywana jest we Francji, albo niż 24 miesiące, jeśli świadczona jest na rzecz firmy francuskiej za granicą.

Jak podają eksperci tzw. cały etat wynosi 35 godzin tygodniowo. Każda następna jest godziną nadliczbową, zwykle płatna w wysokości 125 proc. albo 150 proc. wynagrodzenia podstawowego. Minimalna płaca we Francji wynosi ok. 1300 euro miesięcznie. Jest ona ustalana 1 czerwca każdego roku. Za pracę w niedziele, święta i w porze nocnej pracodawca musi zapłacić pracownikowi jak za nadgodziny. Każdemu pracownikowi przysługuje 2,5 dnia płatnego urlopu wypoczynkowego za każdy przepracowany miesiąc. Dni te są sumowane. W efekcie standardowy urlop dla zatrudnionych na czas nieokreślony wynosi 6 tygodni w roku. Co najmniej 12 z nich musi być wykorzystane w trakcie roku jednorazowo. Pozostałe mogą być dowolnie dzielone.

Podatek dochodowy, jaki muszą płacić osoby zatrudnione we Francji, a więc także pracujący tam Polacy, jest progresywny. Maksymalna stawka wynosi 50 proc. i oczywiście zależy od wysokości dochodu. Zaliczki płacone są w trzech ratach: w połowie lutego, połowie maja i połowie września.

Jak podkreśla KPP, ponieważ polsko-francuska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje tzw. metodę wyłączenia z progresją, Polacy uzyskujący dochody we Francji, przebywający tam przez ponad pół roku kalendarzowego i mający tam tzw. centrum swoich interesów życiowych, nie muszą już rozliczać się w naszym kraju. Poza podatkiem we Francji od zarobków potrącane są składki na ubezpieczenie społeczne, sięgające łącznie ok. 40 proc. wynagrodzenia. W imieniu pracownika odprowadza je pracodawca.

Zdaniem KPP, otwarcie francuskiego rynku pracy nie wywoła zauważalnych, negatywnych konsekwencji dla polskiego rynku pracy. To po prostu kolejny etap pełnego uczestnictwa Polski w UE. Skala wyjazdów nie będzie jednak masowa. Bariera językowa oraz umacnianie się złotówki raczej do nich zniechęcają. Ponadto pojawiają się już pierwsze sygnały o pracownikach powracających z Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Niemiec. Osoby te będą niejako bilansować ewentualne wyjazdy pracowników do Francji.

Zdaniem ekspertów wszystko to oznacza, że polscy pracodawcy nie powinni odczuć negatywnych konsekwencji otwarcia francuskiego rynku pracy. Nadal należy więc oczekiwać wzrostu wynagrodzeń i spadku bezrobocia. Wciąż będzie też odczuwalny brak wykwalifikowanych rąk do pracy, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: