eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Specjalne Strefy Ekonomiczne: potrzebne zmiany

Specjalne Strefy Ekonomiczne: potrzebne zmiany

2008-06-29 00:30

Specjalne Strefy Ekonomiczne spełniają dobrze swoje zadanie. Przyciągają inwestorów i zapewniają lokalnym społecznościom wiele korzyści. Zdaniem KPP, warto jednak zwrócić uwagę na problemy, z jakimi się borykają. Wciąż bowiem brakuje warunków, które pozwoliłyby w pełni je zagospodarować.

Przeczytaj także: Inwestycje w SSE: konieczna zmiana przepisów

Strefy cieszą się zainteresowaniem zarówno inwestorów polskich, jak i zagranicznych. Zatrudnienie wewnątrz nich rośnie. Dodatkowe miejsca pracy powstają także w ich sąsiedztwie, głównie w firmach budowlanych, usługowych, transportowych, finansowych i edukacyjnych. Świadczy to o atrakcyjności i skuteczności stref jako formy pomocy regionalnej.

Największy wzrost zatrudnienia odnotowano w łódzkiej, kamiennogórskiej i pomorskiej SSE. Najbardziej aktywnymi inwestorami były w 2007 r. firmy z branży motoryzacyjnej, a także producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. W zeszłym roku łącznie wydano 201 zezwoleń na prowadzenie w strefach działalności gospodarczej. W porównaniu do 2006 r. nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw zwiększyły się o 30%. Najwięcej pieniędzy trafiło do strefy krakowskiej, tarnobrzeskiej i kostrzyńsko-słubickiej. Obszar wszystkich SSE, w 2007 r. powiększony o 2,8 tys. ha. (do 11 tys. ha), był zagospodarowany w ponad 68%. Powstał pomysł, aby zwiększyć je do 20 tys. ha. Zdaniem KPP, ich obecna powierzchnia jest wystarczająca, a jedynie istniejące rozwiązania prawne przeszkadzają w całkowitym ich wykorzystaniu.

Według KPP duże rozwarstwienie w zagospodarowaniu poszczególnych stref jest argumentem za zwiększeniem roli samorządów, które powinny w większym stopniu dostosowywać lokalne warunki do wymagań rynku i inwestorów. Według KPP pomysł, aby gminy mogły skupować grunty i włączać je do strefy, jest korzystny. Umożliwi to szerszą współpracę z zarządzającymi SSE. Jak podkreśla Konfederacja Pracodawców Prywatnych dobrym rozwiązaniem będzie też określenie ważnych względów gospodarczych, pozwalających na włączenie w skład danej strefy terenów prywatnych. W lepszym zagospodarowaniu pomogłaby również systemowa reforma warunków prowadzenia działalności gospodarczej (prawnego otoczenia biznesu) oraz kompleksowa promocja Polski za granicą - podkreślają eksperci KPP.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: