eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Potrzebne zmiany w szkolnictwie wyższym

Potrzebne zmiany w szkolnictwie wyższym

2008-06-21 00:39

Konfederacja Pracodawców Polskich poinformowała, że resort nauki i szkolnictwa wyższego podjął działania zmierzające do zwiększenia liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Uczelnie i studenci deficytowych specjalności będą otrzymywać pomoc państwa. Przewidziano stypendia dla 1,5 tys. osób.

Przeczytaj także: Zmiany w stypendiach i odpłatność za drugi kierunek studiów

Zdaniem KPP rządowy pomysł jest krokiem w dobrym kierunku, choć może się okazać niewystarczający i nie przynieść oczekiwanych skutków. Według KPP niezbędne jest ukierunkowanie kształcenia na potrzeby gospodarki i istotna zmiana programów. Wymaga to narzucenia uczelniom zmian w metodach naboru studentów i uruchomienia nowych specjalności. Powstała luka kadrowa odpowiada łącznej liczbie inżynierów kształconych obecnie w ciągu 4 – 5 lat, więc jednokrotne zamówienie nie przyniesie zmiany ilościowej i jakościowej. Niewykluczone, że już wkrótce specjalistów będziemy importować ze Wschodu, zwłaszcza, że część naszych emigruje do krajów tzw. starej Unii.

Eksperci przypominają, że obecnie mamy w Polsce ponad 1,9 mln studentów. To czterokrotnie więcej niż w 1992 r. Niestety, ponad 80% z nich uczy się na kierunkach odległych od potrzeb gospodarki i przemysłu. W wielu przedsiębiorstwach brakuje inżynierów z zakresu budownictwa, architektury, informatyki czy lekarzy. Uczelnie państwowe nie są w stanie zaspokoić niedoborów, a prywatne – ze względu na wysokie koszty – nie tworzą trudnych kierunków technicznych. W rezultacie, wielu obecnych magistrów z wykształceniem humanistycznym, po zarządzaniu czy po handlu zagranicznym, ma szansę zasilić szeregi bezrobotnych.

KPP zwraca uwagę, że zmienia się zapotrzebowanie na specjalistów. Do produkcji budownictwa i usług potrzeba coraz więcej fachowców o specjalnościach politechnicznym, a także wszelkich specjalistów z tzw. dziedzin niszowych.

Zdaniem KPP, w najbliższych latach najbardziej poszukiwani będą m.in.:
  • informatycy po uczelniach technicznych, zajmujący się eksploatacją sieci, technolodzy IT, informatycy telefonii IP, specjaliści od sieci bezprzewodowych, w mniejszym stopniu programiści;
  • inżynierowie produkcji w zakresie chemii, przemysłu motoryzacyjnego, specjalności budowlanych i od rynku nieruchomości, projektowania konstrukcji przemysłowych i budowy maszyn, specjaliści od eksploatacji maszyn, technolodzy materiałowi, konstruktorzy, organizatorzy produkcji, itp.;
  • specjaliści od operacji finansowych, np. z zakresu Business Process Offshorings, z zakresu inwestycji kapitałowych;
  • specjaliści od ochrony środowiska naturalnego, w tym inżynierowie krajobrazu;
  • specjaliści od gospodarki mieszkaniowej.
W opinii ekspertów KPP rozwój technologiczny narzuca twarde reguły gry o fachowców. W Europie brakuje np. ok. 300 tys. informatyków. Potrzebują ich także Stany Zjednoczone, kusząc ich „zielonymi kartami”. Polskie uczelnie każdego roku opuszcza tysiące specjalistów z tej dziedziny, których łatwo możemy stracić. W konsekwencji, przepaść technologiczna między nami a Zachodem może jeszcze pogłębić.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: