eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Restrukturyzacja Poczty Polskiej wg KPP

Restrukturyzacja Poczty Polskiej wg KPP

2008-06-15 00:40

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, wydarzenia ostatnich tygodni pokazały, że restrukturyzacja Poczty, funkcjonującej dziś jako przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, jest konieczna.

Przeczytaj także: Poczta Polska: będzie komercjalizacja?

– Minione dwa lata zostały stracone. Nie zrobiono nic, aby zmienić prawo i umożliwić Poczcie przekształcenia własnościowe a w efekcie stworzyć jej możliwość konkurowania na rynku usług pocztowych z innymi podmiotami, co już wkrótce będzie koniecznością – podkreślił Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, Andrzej Malinowski.

Zatrudniająca 105 tys. osób Poczta Polska, znajduje się w trudnym położeniu. Wprawdzie strajk został zawieszony, a w praktyce (jak twierdziła Dyrekcja Poczty) skończył się, to jednak nie skończyły się problemy. Jak podkreśla KPP sytuacja rynkowa, w której popyt przewyższa podaż rąk do pracy, zmusza do podnoszenia wynagrodzenia pracownikom. Niestety – przez brak reform – przedsiębiorstwo nie ma na to środków. Zdaniem KPP pomóc może jedynie restrukturyzacja, po której Poczta Polska stanie się w pełni rynkową, nowocześnie zarządzaną firmą. Bez wątpienia przełoży się to na poprawę wyników finansowych, co da możliwość większej elastyczności w kształtowaniu polityki płacowej.

Jak zauważył Prezydent Malinowski, obecne pomysły zwoływania w sprawie Poczty tzw. okrągłego stołu, mogą budzić jedynie zdziwienie. Jego zdaniem, zakończyłby się on podobnie jak tzw. Biały Szczyt, który w praktyce nie rozwiązał problemów ochrony zdrowia.

Podobne stanowisko zajął Przewodniczący OPZZ, Jan Guz. Podkreślił, że związki są za dialogiem ale prowadzonym w zakładzie, między pracodawcą a pracownikami. Za równie ważną kwestię uznał zmianę prawa, umożliwiającą komercjalizację, która pozwoli realizować zarówno potrzeby przedsiębiorstwa, jak i oczekiwania załogi. Poparł go Mariusz Wnuk, Zastępca Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej deklarując jednocześnie, że w sierpniu 2008 wszyscy pocztowcy dostaną po 400 zł podwyżki. Będzie to stanowiło uzupełnienie kwoty 137,5 zł, jaką otrzymali w styczniu 2008 roku.

Jak podkreśla KPP kolejna ważna dla Poczty kwestia, wiąże się z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Członkostwo to wymusza stopniowe zwiększanie konkurencji na rynku usług pocztowych, aż do pełnej liberalizacji, która ma nastąpić w 2009 r. Poczta Polska będzie wówczas musiała sprostać konkurencji największych i najlepszych operatorów europejskich, jak np. Deutsche Post. Dlatego ważne jest, aby dobrze wykorzystać pozostały czas na przygotowanie polskiej Poczty do wymagań wolnego rynku i przekształcenie jej w prężnie działającą, konkurencyjną i stabilną finansowo firmę.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy Poczta sprosta kilku podstawowym wymaganiom. Należą do nich:
  • Orientacja na klienta, czyli stosowanie działań koncentrujących się na zaspokajaniu potrzeb klienta, podniesienie jakości usług i szybkości reagowania na zmieniające się potrzeby rynku;
  • Dywersyfikacja działalności tj. rozszerzenie oferty o pokrewne usługi kurierskie, ekspresowe, finansowe, a także ubezpieczeniowe, inwestycyjne, internetowe i logistyczne;
  • Zmiana formy organizacyjno-prawnej, a więc przekształcenie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w komercyjne przedsiębiorstwo;
  • Ekspansja międzynarodowa (w dłuższym okresie).
Przeczytaj także: Ile kosztuje wysłanie listu? Ile kosztuje wysłanie listu?

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: