eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Emerytury pomostowe coraz bliżej

Emerytury pomostowe coraz bliżej

2008-05-18 12:14

Ministerstwo pracy i polityki społecznej przesłało do partnerów społecznych i do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Przewiduje on, że "pomostówki" będą wypłacane osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach, które nie mogą być usunięte przez pracodawcę, lub wykonującym pracę, w której odpowiadają za bezpieczeństwo innych osób i która wymagają największej sprawności psychofizycznej.

Przeczytaj także: Emerytury pomostowe należy ograniczyć

Nie wszystkie osoby, które w myśl starych przepisów pracowały w tzw. warunkach szczególnych, będą miały prawo do emerytury pomostowej. Rząd chce, by to eksperci medycyny pracy, a nie urzędnicy lub politycy, określali listę rodzajów prac wykonywanych w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

Emerytura pomostowa będzie dodatkowym, poza systemem emerytalnym, świadczeniem, które osoba uprawniona będzie otrzymywać pomiędzy zakończeniem swojej kariery zawodowej a osiągnięciem wieku emerytalnego.

Na tzw. "pomostówkę" będzie można przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn), w niektórych przypadkach nawet na dziesięć lat przed osiągnięciem tego wieku.

Żeby przejść na emeryturę pomostową trzeba będzie jeszcze spełnić inne warunki - odpowiedni ogólny staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), staż pracy w warunkach szczególnych lub przy wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze - przez co najmniej 15 lat.

Większość kosztów finansowania emerytur pomostowych wziąłby na siebie budżet państwa. Rząd chce jednak, by pracodawcy, odpowiedzialni za tworzenie warunków pracy, współfinansowali emerytury pomostowe z dodatkowych, niewielkich składek.

Rząd szacuje, że w latach, w których najwięcej osób przechodziłoby na emeryturę pomostową, koszt tych świadczeń wynosiłby ok. 500 mln zł rocznie. W przyszłości system emerytur pomostowych zastąpi odpowiedni system planowania kariery zawodowej. Nikt bowiem nie powinien pracować tak długo w warunkach szczególnych, by doznać uszczerbku dla zdrowia. Chodzi o to, by ludzie po pewnym czasie zmieniali pracę i się przekwalifikowywali.

Osoby, które nabędą do końca 2008 r. prawo do wcześniejszej emerytury (będą miały zarówno wiek, jak i staż pracy, który uprawnia do otrzymania takiego świadczenia), będą mogły przechodzić na emeryturę według starych zasad także po 2008 r. Nie ma więc konieczności składania wniosków już teraz.

Dodatkowo osoby, które do końca 1998 r. spełniły wszystkie warunki związane ze stażem pracy pozwalającym na przejście na wcześniejszą emeryturę, mogą z tego uprawnienia skorzystać na mocy istniejących przepisów.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: